RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wiceszef MSZ o wycieku z Nord Stream 2: Nie można wykluczyć prowokacji

W poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 (fot. Stefan Sauer/dpa/pap)
W poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 (fot. Stefan Sauer/dpa/pap)

Nie mogę wykluczyć żadnego scenariusza. Jesteśmy w sytuacji dużego napięcia międzynarodowego. Nasz wschodni sąsiad cały czas realizuje agresywną politykę, w tym zbrojną na Ukrainie, więc nie można wykluczyć żadnych prowokacji – skomentował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz informację o wycieku gazu z Nord Stream 2.

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe [TRANSMISJA]

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki biorą udział w symbolicznym uruchomieniu przesyłu w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k....

zobacz więcej

Duńska Agencja Energii poinformowała, że w poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2. Według Agencji poza strefą zakazu nie ma żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z rozszczelnieniem gazociągu.


Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu. 

 

Wiceszef MSZ był pytany w Polsat News, czy wyciek może mieć coś wspólnego z Baltic Pipe.


– Gdy dostaniemy pełne informacje, także od naszych duńskich partnerów, co do przyczyn tej awarii, będziemy mogli z całą odpowiedzialnością wskazać na ewentualne motywacje – zastrzegł.

– Jeżeli nasz wschodni sąsiad jest zdolny do agresywnej polityki w postaci zbrojnej na Ukrainie, to oczywistym jest, że nie można wykluczyć żadnych prowokacji, także na odcinkach w Europie Zachodniej – podkreślał Przydacz.

Schwesig robiła interesy z Rosją. TVP3 Szczecin: Współpracowała z marszałkiem województwa

"Mamy do czynienia z bezrefleksyjną współpracą, która szokuje" - to najnowsze komentarze wobec marszałka województwa Olgierda Geblewicza po...

zobacz więcej

– Widzieliśmy w ciągu ostatnich wielu lat tego typu prowokacje, łącznie z próbą eliminacji wrogów politycznych. Trzeba być tutaj spokojnym i na spokojnie to weryfikować, ale jestem przekonany, że dzisiejsze otwarcie tego dużego, ważnego projektu Baltic Pipe będzie przeprowadzony w sposób niezakłócony i już od tej jesieni będzie pompowany gaz tak, ażeby polskie rodziny mogły być bezpieczne – dodał. 


 Gazociąg Nord Stream 2 nie został oficjalnie oddany do użytku, ale jest wypełniony gazem w związku z próbami ciśnieniowymi. Kanclerz Niemiec Olof Scholz na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę ogłosił, że jego kraj rezygnuje z użytkowania tego rurociągu. 

Wiceminister był także pytany o doniesienia medialne, że przy platformach wiertniczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w ostatnim czasie zaobserwowano niezidentyfikowane drony. Norwreskie służby specjalne nie wykluczają, że po wybuchu wojny na Ukrainie mogą być to działania obecnego wywiadu przeciwko Norwegii.

Niemcy skandują „Nord Stream!” w Magdeburgu. To kolejna taka demonstracja [WIDEO]

W Niemczech odbyła się kilkutysięczna manifestacja zwolenników uruchomienia Nord Stream 2. Demonstranci, którzy przeszli ulicami Magdeburga,...

zobacz więcej

– Norwegia jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, jest częścią NATO, jest pod naszym wspólnym, NATO-wskim parasolem ochronnym, więc nie sądzę, żeby tutaj dochodziło do jakichś otwartych działań dywersyjnych – mówił Przydacz. 


– Natomiast próby różnego rodzaju oddziaływania na rynki energetyczne ze strony państwa agresora, które to państwo przecież chce oddziaływać na te rynki energetyczne, straszy tą zimą, mówi, że w Europie będą z tym związane problemy, znów: nie można tego wykluczyć, na spokojnie to trzeba badać i ewentualnie reagować, ale nie tylko poprzez werbalne apele, bo z tego sobie nasi sąsiedzi w Moskwie niewiele pewnie robią; trzeba po prostu działać tak, ażeby tych prowokacji jak najszybciej unikać – wskazał wiceszef dyplomacji.

 

Jak dodał, „może chodzić o to, aby wzbudzić niepokój wśród ludzi”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej