RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Liczba lotów wróci do normy, a CPK ma jeszcze sens? Jest odpowiedź IATA

Centralny Port Komunikacyjny zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy (fot. CPK)
Centralny Port Komunikacyjny zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy (fot. CPK)

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) szacuje, że liczba lotów wróci do poziomu sprzed epidemii COVID-19 w 2024 r. Tymczasem uruchomienie Portu Solidarność planowane jest na 2028 r. Dzięki międzynarodowemu hubowi przesiadkowemu liczba pasażerów wzrośnie z 20 mln (Lotnisko Chopina – 2024 r.) do 29 mln (CPK – 2029 r.). Plan Generalny i horyzont prognoz IATA sięgające do 2060 r. zakładają, że w ciągu 12 miesięcy 2060 r. z Portu Solidarność skorzysta już niemal 65 mln podróżnych.

CPK może zniechęcić Putina do ataku na Polskę. Horała o rozmowach z MON

Eksperci wojskowi zajmujący się logistyką przyznają, że CPK umożliwi dużo szybsze reagowanie na wschodniej flance NATO. – Potencjalny agresor,...

zobacz więcej

We wtorek 27 września spółka CPK rozpoczęła 30-dniowe konsultacje planu generalnego. Jest to jeden z kluczowych dokumentów koniecznych do założenia lotniska i realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Określa plan rozwoju inwestycji w perspektywie do końca 2060 r.


– Aby Port Solidarność mógł się rozwijać bez przeszkód przez kolejne dekady, już dziś musimy zaplanować jego rozwój. W ten sposób nawet gwałtowny wzrost liczby pasażerów nie przełoży się na spadek jakości obsługi na naszym lotnisku. To będzie wyraźna przewaga Portu Solidarność względem lotnisk UE wybudowanych w XX wieku – mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.Spółka informuje, że plan generalny dotyczy 13 gmin na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego, na które lotnisko będzie wywierać bezpośredni wpływ.


Każda z gmin od 28 września może wyrazić swoje stanowisko i zgłosić uwagi do map.


„Po konsultacjach z gminami plan generalny zostanie zaopiniowany przez Prezesa ULC i uzgodniony z ministrem obrony narodowej i ministrem właściwym ds. rozwoju, a następnie zatwierdzony przez ministra właściwego ds. transportu” – podkreśla CPK
Trzy drogi startowe i infrastruktura wojskowa


W planie generalnym przyjęto dwie fazy rozwoju Portu Solidarność. Pierwsza składa się z dwóch etapów. Etap 1 szacowany na lata 2028-35 dotyczy powierzchni 2150 ha i lotniska z dwiema równoległymi drogami startowymi, infrastrukturą na ok. 330 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań) rocznie oraz terminala dostosowanego do przepustowości 40 mln pasażerów rocznie.

Wydłużenie linii CPK aż do Kijowa. Ambitny plan i nowy tunel w Polsce

Kolejowy projekt CPK rośnie w oczach. Dla ok. 100-kilometrowego  odcinka, tzw. szprychy CPK nr 5, czyli linii kolejowych Trawniki - Krasnystaw...

zobacz więcej

Etap drugi przyjęty na lata 2035-44 (gdy wyczerpie się przepustowość dwóch równoległych dróg startowych) dotyczy przepustowości 390 tys. operacji lotniczych rocznie i powierzchni 2700 ha. Przewidziano tu dodatkowo infrastrukturę wojskową – jej zagospodarowanie jest w gestii MON, we współpracy z CPK.Faza numer dwa obejmuje lata 2045-2060. W tym przypadku mówimy już o powierzchni 3900 ha i porcie z trzema równoległymi drogami startowymi, infrastrukturą na 450 tys. operacji lotniczych rocznie i terminalem dostosowanym do przepustowości 65 mln pasażerów rocznie.


Jak podkreślają przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego, „faza druga stanowi dalekosiężny, długoterminowy plan rozbudowy Portu Solidarność, który został wyznaczony w celu zaplanowania przyszłych obszarów dla rozwoju lotniska. Celem jest zabezpieczenie lotniska przed postępującą zabudową, która w przyszłości mogłaby stanowić ograniczenie dla rozwoju portu lotniczego lub zagrożenie dla bezpieczeństwa operacji”.Przeniesienie całego ruchu z Chopina


„Eksperci” opozycji chcą zrywać kontrakty na dostawę broni. Horała: Oni zwijali armię [WIDEO]

Cieszyć się tylko można, że te osoby już nie mają wiele wspólnego z polską obronnością – mówił w programie „#Jedziemy” w TVP Info wiceminister...

zobacz więcej

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli CPK z czerwca tego roku, w najbliższych dniach spółka złoży wniosek o decyzję środowiskową dla Portu Solidarność wraz z węzłem kolejowym, infrastrukturą drogową i pozostałą infrastrukturą towarzyszącą.


Uzyskiwana decyzja środowiskowa dotyczy fazy pierwszej (etapów: 1 i 2) rozwoju Portu Solidarność ujętych w planie generalnym. Spółka zakłada uzyskanie zgód i decyzji administracyjnych, umożliwiających rozpoczęcie pierwszych robót budowlanych do końca 2023 r.Planowany termin rozpoczęcia operacji lotniczych w Porcie Solidarność to 2028 r. Jego otwarcie jest ściśle powiązane z przyszłością Lotniska Chopina, które będzie do tego czasu pełniło rolę jedynego portu lotniczego w Polsce realizującego funkcje hubowe dla Polskich Linii Lotniczych LOT.


Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami otwarcie Portu Solidarność jest równoznaczne z koniecznością przeniesienia całego ruchu cywilnego z Lotniska Chopina na nowe lotnisko centralne.

Prognozy IATA pozytywne dla Polski


Planowane etapy rozwoju Portu Solidarność są w pełni dostosowane do prognozowanego ruchu lotniczego ujętego w prognozach IATA (Międzynarodowego Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych), które zostały wykonane w takiej samej perspektywie czasowej, czyli do końca 2060 r.

Byli ministrowie infrastruktury żądali debaty ws. CPK. Żaden nie przyszedł na spotkanie

Byli ministrowie infrastruktury wystosowali niedawno do premiera Mateusza Morawieckiego list ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Domagali się...

zobacz więcej

Prognoza została sporządzona w trzech scenariuszach – niskim, bazowym i wysokim. Na potrzeby planu generalnego wykorzystano scenariusz bazowy. W porównaniu do poprzednich prognoz w metodologii badań został uwzględniony m.in. wpływ pandemii COVID-19 oraz związane z nią skutki gospodarcze i ograniczenia administracyjne.


„Jak wynika z prognoz, IATA przewiduje dalszy dynamiczny rozwój rynku lotniczego w Polsce i powrót w 2024 r. do liczby pasażerów z dotychczas rekordowego 2019 r., czyli sprzed pandemii” – informuje CPK.„Z prognoz jasno wynika, że uruchomienie Portu Solidarność pozytywnie wpłynie na rozwój ruchu lotniczego – poprzez zwiększenie oferty rejsów przesiadkowych z i do Polski” – dodano. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej