RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Opłaty za prąd będą zamrożone w 2023 r. do zużycia 2000 kWh dla wszystkich

Anna Moskwa (fot.  PAP/Albert Zawada)
Anna Moskwa (fot. PAP/Albert Zawada)

W 2023 r. zamrożone będą wszystkie składowe rachunku za prąd dla wszystkich gospodarstw domowych do zużycia 2000 kWh, z „pozytywnymi wyjątkami” dla osób niepełnosprawnych i „dużych rodzin”; każda ilość powyżej limitu będzie liczona według taryfy Urzędu Regulacji Energetyki – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Kiedy węgiel z Ukrainy trafi do Polski? Znamy szczegóły

Za miesiąc pierwsze wagony z ukraińskim węglem przybędą do Polski – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. W rozmowie z BBC...

zobacz więcej

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w poniedziałek wieczorem, że rząd przyjął projekt ustawy, dzięki któremu limit zużycia energii elektrycznej po cenie z 2022 r. wyniesie 3 tys. kWh dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi przewidziano limit w wysokości 2,6 tys. kWh, a dla pozostałych gospodarstw domowych – 2 tys. KWh. 

 

We wtorek rano minister Moskwa potwierdziła w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że w poniedziałek rząd „opracował i przyjął ustawę dotyczącą zamrożenia cen dla wszystkich gospodarstw domowych, dla wszystkich użytkowników taryfy G”. 

 

Podkreśliła także, nawiązując – jej zdaniem – do niepełnych, a w niektórych mediach błędnych informacji, że „zarówno cena energii, jak i wszystkie koszty dodatkowe, czyli wszystkie opłaty dodatkowe, wszystkie te składowe naszego rachunku zostaną zamrożone”. 

Kolejna dostawa LNG w Świnoujściu. Tym razem z Kataru [WIDEO]

40. w tym roku dostawa skroplonego gazu dotarła w niedzielę do Świnoujścia, tym razem z Kataru. Potężny, 300-metrowy metanowiec przywiózł około 200...

zobacz więcej

– Czyli tyle, ile płaciliśmy łącznie za zużycie wolumenu 2000 kWh w 2022 r., tyle samo zapłacimy w 2023 r. Każda ilość powyżej tego wolumenu będzie liczona zgodnie z taryfą zatwierdzoną przez URE (Urząd Regulacji Energetyki) w końcówce tego roku – zapowiedziała. 

 

Doprecyzowała, że np „jest 2000,001 (zużycia kWh – red.), to od tego »jeden« już mamy podwyższoną stawkę, wg stawki taryfowej URE”. – Natomiast do 2000 (kWh), dopóki na liczniku to zero nie zamieni się w jeden, to od zera do 2000 (kWh) całość opłat, cały koszt rachunku jest zamrożony (...) – wyjaśniła. 

 

„Pozytywne wyjątki”


Szefowa MKiŚ wskazała jednocześnie na „pozytywne wyjątki”, w tym dotyczące osób niepełnosprawnych.


– Te gospodarstwa domowe, w których mieszka osoba niepełnosprawna, mamy zwiększenie tego zużycia, zamrożenia bez podwyżki do 2,6 tys. kWh. Jeżeli mówimy o rolnikach albo posiadaczach karty dużej rodziny, tutaj ten limit jest wyższy, ze względu na wyższe zużycie, do 3000 kWh – poinformowała.

OECD obniża prognozy krajów G-20. Fatalne dane dla Niemiec

COVID-19 i rosyjska inwazja związana z windowaniem cen surowców wywołały światowy kryzys. Organizacja Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju (OECD)...

zobacz więcej

W poniedziałkowym komunikacie po posiedzeniu rządu wyliczono, że na system wsparcia w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej trzeba będzie przeznaczyć ok. 23 mld zł. Z przyjętego przez rząd projektu wynika, że limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r.


Gospodarstwa domowe po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. i 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą. 

 

Oznacza to, że każda polska rodzina – również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie – skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r. – napisano w komunikacie. 

 

Jak podano, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). 

 

Dodatek elektryczny


Dla tych, którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Rekordowy spadek funta. Bank centralny składa deklarację

Bank Anglii (BoE) oświadczył, że nie zawaha się podnieść stóp procentowych, jeśli będzie to potrzebne, aby ustabilizować kurs funta. Ten w...

zobacz więcej

Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków – podano.


Jak wyjaśniono, o dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Dodano, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł. 

 

Rząd będzie chciał zachęcić Polaków do oszczędzania energii. Zgodnie z projektem gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. Wskazano, że wartość upustu będzie wynosiła 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej. 

 

Nowe rozwiązania mają wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw. 

Dramatyczne prognozy. Nowe samochody podrożeją o 20 proc.?

Średnia cena nowego auta wyniosła w sierpniu 153,6 tys. zł i była o 13,9 proc. wyższa rdr. Ale cena zakupu auta wraz z kosztami finansowania...

zobacz więcej

KPRM przypomniała w tym samym komunikacie o dotychczasowych działaniach rządu w ramach wsparcia dla odbiorców ciepła m.in. poprzez wprowadzenie dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł dla rodzin, które opalają swoje gospodarstwa węglem. 

 

Zaproponowano też wsparcie dla osób, które ogrzewają swoje domy m.in. skroplonym gazem LPG, peletem drzewnym, drewnem kawałkowym czy olejem opałowym. W tym przypadku jednorazowe wsparcie wynosi od 500 zł do 3 tys. zł w zależności od rodzaju paliwa. 

 

Wsparciem objętych zostanie łącznie ponad 7,5 mln gospodarstw domowych z czego 6,5 mln dodatkiem węglowym. Ponadto wskazano, że końca 2027 r. przedłużona zostanie ochrona taryfowa na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola. 

 

W 2022 r. cena gazu została zamrożona – bez tego rozwiązania gospodarstwa domowe mogłyby płacić nawet do 600 proc. więcej za zużyty gaz. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej