RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Gigantyczne pieniądze na nową stronę internetową Senatu. Ujawniono kwotę

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Paweł Supernak)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Paweł Supernak)

Strona internetowa Senatu, która dwa lata temu przeszła lifting, zostanie zastąpiona nową. Będzie to kosztowało milion złotych – donosi „Rzeczpospolita”.

Podsumowali lotnicze delegacje Grodzkiego. Kwota robi wrażenie

Ponad ćwierć miliona złotych pochłonęły zagraniczne delegacje lotnicze marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego – informuje Interia.pl. Portal wcześniej...

zobacz więcej

Według informacji, które we wtorek podaje dziennik, koszt nowej odsłony strony internetowej Senatu wyniesie 975,6 tys. zł. 

 

Taka kwota znalazła się w planie zamówień publicznych Kancelarii Senatu pod hasłem „zaprojektowanie, wykonanie, uruchomienie, migracja i wdrożenie nowej strony internetowej Senatu i intranetu Kancelarii Senatu” – podaje gazeta. 

  

„Może ona robić wrażenie. Z cenników dostępnych w internecie wynika, że stworzenie prostej strony internetowej to koszt kilku tysięcy złotych, a sklepu internetowego – do kilkunastu tysięcy. Oczywiście inne wymagania mają strony instytucji publicznych, jednak nawet na ich tle planowane zamówienie może wydawać się szokujące. Np. cena nowej strony prezydenta zamówionej w 2017 r. wyniosła 207,6 tys. zł” – pisze gazeta. 

  

Jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Senatu, koszt nowej strony internetowej Senatu jest „wartością szacunkową i zostanie zweryfikowany w konkurencyjnym postępowaniu przetargowym”. CIS dodaje, że senacka witryna „ciągle działa w oparciu o system, na którym została stworzona w 2011 r.”.


„Wobec dynamicznego rozwoju technologii informatycznych system w oczywisty sposób jest archaiczny” – czytamy.

Pęk o Grodzkim: W historii nie było takiego przypadku. „Powiedziałem, co powiedziałem”

Pytania Michała Adamczyka, prowadzącego program „Gość Wiadomości”, zirytowały wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego, który za wszelką cenę...

zobacz więcej

„Problem w tym, że to nie pierwszy wydatek na stronę internetową Senatu. W 2020 roku przeprowadzono jej lifting, polegający m.in. na zmianie grafiki i ujednoliceniu układu poszczególnych podstron. Poszło na to 84,7 tys. zł. Dlatego były marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS mówi, że wydatkowanie miliona złotych trudno uzasadnić” – wskazuje dziennik. 

  

„To astronomiczna kwota i trudno sobie wyobrazić, na co przeznaczone będą te pieniądze. Większość prac dostosowujących stronę Senatu do potrzeb odbiorców (co zostało zweryfikowane badaniami społecznymi) została przeprowadzona w poprzedniej kadencji, co spowodowało, że strona stała się bardziej czytelna i funkcjonalna. Stanowi ciągłość informacyjną z poprzednimi 30 latami prac Senatu i stała się spójna z nową stroną intranetową, co ułatwiło pracę senatorom i urzędnikom” – mówi były marszałek Senatu Stanisław Karczewski. 

  

Przetarg na zaprojektowanie i uruchomienie nowej strony internetowej Senatu zaplanowano na czwarty kwartał. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej