RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dramatyczne prognozy. Nowe samochody podrożeją o 20 proc.?

W najbliższych 12 miesiącach nowe auta w Polsce mogą zdrożeć o kolejne 20 procent (fot. Shutterstock/Tong_stocker)
W najbliższych 12 miesiącach nowe auta w Polsce mogą zdrożeć o kolejne 20 procent (fot. Shutterstock/Tong_stocker)

Średnia cena nowego auta wyniosła w sierpniu 153,6 tys. zł i była o 13,9 proc. wyższa rdr. Ale cena zakupu auta wraz z kosztami finansowania (kredyt, leasing) wzrosła o ponad jedną trzecią – podaje „Rzeczpospolita”.

Popyt na kredyty mieszkaniowe mocno w dół. Nowe dane BIK

W sierpniu tego roku w porównaniu do sierpnia 2021 r. o 68,8 proc. spadła liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych, a gotówkowych – o 4,3 proc. –...

zobacz więcej

Gazeta powołując się na wyniki raportu „MotoBarometr 2022. Nastroje w automotive w Europie” informuje, że w najbliższych 12 miesiącach nowe auta w Polsce mogą zdrożeć o kolejne 20 proc.


„Doroczne badanie wśród menedżerów przemysłu samochodowego w 11 krajach pokazuje, że polscy kierowcy słono zapłacą za wydarzenia, jakie zdemolowały europejski rynek” – zauważa dziennik.

 

„Ze wzrostem cen samochodów mamy do czynienia od kilku lat, jednak pandemia i wojna mocno go przyspieszyły. Nie możemy też zapomnieć o innych czynnikach, jak unijne regulacje w zakresie emisji spalin, którym muszą sprostać producenci” – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” członek zarządu Exact Systems Jacek Opala. 

 

Z kolei Dariusz Balcerzyk z Instytutu Samar podkreślił, że „w odniesieniu do średniej ceny sprzedaży w sierpniu 2022 r. na zakup nowego samochodu trzeba było przeznaczyć 33 miesięczne pensje, o dwie więcej niż w styczniu 2018 r.”.


Według danych Samaru średnia cena nowego samochodu wyniosła w sierpniu 2022 r. 153,6 tys. zł i była o 13,9 proc. większa niż przed rokiem” – czytamy.

Rekordowy spadek funta. Bank centralny składa deklarację

Bank Anglii (BoE) oświadczył, że nie zawaha się podnieść stóp procentowych, jeśli będzie to potrzebne, aby ustabilizować kurs funta. Ten w...

zobacz więcej

„Wynika z tego, że nowe auta zdrożały w rok średnio o 18,7 tys. Ale według platformy sprzedażowej Carsmile wzrost może być znacznie większy. Jeśli uwzględnić, że w ciągu roku trzymiesięczny WIBOR wzrósł z 0,24 proc., do 7,15 proc., to koszt zakupu auta z finansowaniem (leasing, kredyt) zwiększył się o 47,5 tys. zł, a nie o 18,7 tys. zł, jak wynikałoby z porównania cen katalogowych (obliczenia dla pięcioletniego kredytowania bez wkładu własnego)” – pisze gazeta. 

 

Według wyliczeń Carsmile, na które powołuje się dziennik, koszt zakupu auta w skali roku może wzrosnąć o 35 proc.


„Platforma podaje, że miernikiem wzrostu kosztów zakupu samochodu są również zwiększające się stawki wynajmu (nie dotyczy to opłacanych abonamentów) obrazujące wszystkie wydatki związane z użytkowaniem pojazdu – ubezpieczenia OC/AC, serwisowania, wymiany opon, z wyjątkiem paliwa” – dodaje „Rz”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej