RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosjanie zatrzymali japońskiego konsula. Stanowcza reakcja Tokio

Konsul został zatrzymany we Władywostoku (fot. Matvei Nosarev/Anadolu Agency via Getty Images)
Konsul został zatrzymany we Władywostoku (fot. Matvei Nosarev/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ambasador Rosji w Japonii Michaił Gałuzin został wezwany do MSZ, gdzie wręczono mu ostry protest w związku z zatrzymaniem 26 września we Władywostoku japońskiego konsula – poinformowała agencja Kyodo, powołując się na szefa resortu Esimasu Haiasi.

Zabił cywila pod Buczą, został wzięty do niewoli. Teraz spotka go sprawiedliwość

Ukraińska prokuratura poinformowała w poniedziałek, że ustaliła tożsamość rosyjskiego żołnierza, który brał udział w zabójstwie obywatela Ukrainy w...

zobacz więcej

Jak powiedział Haiasi, Tokio zażądało od strony rosyjskiej przeprosin. Dodał, że zatrzymany konsul nie dopuścił się żadnej sprzecznej z prawem działalności a jego zatrzymania dokonano „w sposób niedopuszczalny” z użyciem środków przymusu.


– Działania strony rosyjskiej były naruszeniem Konwencji Wiedeńskiej – oświadczył Haiasi. Przedstawiciel gabinetu premiera Japonii określił zatrzymanie jako „nieakceptowalne, niewiarygodne i godne najwyższego ubolewania”.


Dyplomata został już zwolniony, ale strona japońska zastrzegła sobie prawo do „odpowiednich kroków” w odpowiedzi na to zatrzymanie.

Strona rosyjska twierdzi, że japoński konsul został zatrzymany przy próbie uzyskania za pieniądze poufnych informacji o współpracy Rosji z „jednym z państw rejonu Azji i Pacyfiku”. Dyplomatę ogłoszono personą non grata i polecono mu opuszczenie Rosji w ciągu 48 godzin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej