RAPORT

Pogarda

Kosmiczna kolizja. Sonda NASA celowo uderzyła w planetoidę

Sonda wielkości małego samochodu uderzyła w kosmiczną skałę o średnicy około 160 m  (fot./graf. NASA)
Sonda wielkości małego samochodu uderzyła w kosmiczną skałę o średnicy około 160 m (fot./graf. NASA)

Najnowsze

Popularne

Sonda NASA zgodnie z planem zderzyła się we wtorek nad ranem z planetoidą Dimorphos w ramach misji DART – pierwszego w historii testu obrony planetarnej. Misja ma sprawdzić, na ile uderzenie w niewielkie ciało niebieskie zmieni jego kurs.

Sonda NASA uderzy w planetoidę

W nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu (26/27 września) nastąpi kluczowy moment misji NASA o nazwie DART: uderzenie sondy w planetoidę w...

zobacz więcej

Do zderzenia sondy wielkości małego samochodu z kosmiczną skałą o średnicy około 160 m doszło we wtorek o godz. 1.14 czasu polskiego, ok. 11 mln km od Ziemi. To pierwsza w historii próba zmiany trajektorii ciała niebieskiego przez ludzi w przypadku gdyby zagrażałoby ono Ziemi.


Wydarzenie było transmitowane na żywo dzięki zainstalowanej w pojeździe kamerze, przesyłającej obrazy z częstotliwością 1 klatki na sekundę z 38-sekundowym opóźnieniem z uwagi na dystans. Transmisja, pokazująca powiększającą się chropowatą powierzchnię Dimorphosa, trwała do chwili zderzenia, kiedy NASA poinformowała o utracie sygnału z sondy.


To wielki skok ludzkości w imię obrony planetarnej – oznajmił prowadzący transmisję przedstawiciel NASA.


Zdarzenie dodatkowo sfotografować miał skonstruowany przez włoską agencję kosmiczną aparat LICIACube, który odłączył się od sondy 11 września.

Lądownik NASA „usłyszał” zaskakujące odgłosy z Marsa. Po tym zrobiono te zdjęcia

Powierzchnia Marsa z racji znacznie słabszej atmosfery niż Ziemia dużo bardziej narażona jest na uderzenie przez asteroidę. Dzięki robotowi...

zobacz więcej

NASA szacuje


Dimorphos to naturalny satelita większej, prawie 800-metrowej planetoidy Didymos. Według NASA sonda uderzyła w obiekt z prędkością 6,6 km/sek. (23,6 tys. km/h), co powinno zmniejszyć jego prędkość o 0,4 mm/sek. Według szacunków agencji to wystarczy, by zmienić czas jednego okrążenia wokół Didymosa o kilka minut (teraz to 11 godzin 55 minut).


W 2024 r. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyślę sondę Hera, żeby zbadać utworzony krater uderzeniowy i nową orbitę planetoidy. Hera ma dotrzeć do planetoidy w 2026 r.


Misja DART jest pierwszym eksperymentem mającym przetestować jeden ze sposobów obrony planetarnej przed kolizją Ziemi z niebezpiecznymi ciałami niebieskimi. W przyszłości NASA chce przetestować między innymi metodę „ciągnika grawitacyjnego”. Polega ona na umieszczeniu, na dłuższy czas, statku kosmicznego w pobliżu obiektu, co doprowadzić ma do odchylenia jego orbity za pomocą siły przyciągania.

Choć żadna ze zidentyfikowanych dotąd planetoid nie stanowi zagrożenia dla Ziemi w przewidywalnej przyszłości, wciąż wiele potencjalnie niebezpiecznych obiektów nie zostało jeszcze wykrytych. NASA szacuje, że odkryte zostało około 90 proc. asteroid o średnicy większej niż 1 km, ale tylko około 40 proc. tych mniejszych. Tymczasem zaledwie 150-metrowa asteroida byłaby w stanie zniszczyć duże miasto i wywołać daleko idące skutki odczuwalne na sporym obszarze.


Sondę DART wystrzelono z Ziemi 24 listopada 2021 r. z bazy Vandenberg w Kalifornii. Posłużono się do tego rakieta nośną Falcon 9.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej