RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Mięso armatnie”. Zełenski o skutkach rosyjskiej mobilizacji [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował, że trwająca w Rosji mobilizacja ma na celu wysyłanie ludzi na pewną śmierć. W swoim codziennym wystąpieniu Zelenski podkreślił, że wysyłanie kolejnych żołnierzy na front ma na celu propagandowe przedłużanie nieudanej napaści Rosji na Ukrainę.

Rosjanie uciekają z kraju. Jest nagranie potężnej kolejki z drona [WIDEO]

Na rosyjsko-gruzińskiej granicy utworzyła się wielokilometrowa kolejka samochodów. Mężczyźni uciekający przed mobilizacją do armii wyjeżdżają z...

zobacz więcej

– Działania rosyjskich dowódców przynoszą śmierć rosyjskim żołnierzom. Nieustające próby przeprowadzenia rosyjskiej inicjatywy w Donbasie przejdą do historii wojskowości jako jedna wielka porażka i cyniczne morderstwo swoich własnych żołnierzy. Patrząc na te próby widzimy, że prowadzona w Rosji mobilizacja ma na celu dostarczenie na front niekończącego się strumienia mięsa armatniego. Innego sensu w rosyjskiej mobilizacji po prostu nie ma – powiedział Wołodymyr Zełenski.


Ukraiński prezydent dodał, że Ukraina stara się przekonać rosyjskich obywateli, iż ich własne państwo pozbawia ich najważniejszej rzeczy: prawa do życia.


21 września prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację na wojnę z Ukrainą i zagroził „użyciem wszelkich środków”, by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu. Według oficjalnych przekazów Kremla pod broń ma zostać powołanych około 300 tys. rezerwistów, lecz w ocenie niezależnego portalu Meduza mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

Od ubiegłego tygodnia w Rosji trwają protesty przeciwko decyzji głowy państwa. Odnotowywane są też ataki na wojskowe komendy uzupełnień. Do najbardziej gwałtownych wystąpień doszło w Dagestanie na rosyjskim Północnym Kaukazie, gdzie manifestanci starli się z policją.


Niezależna organizacja OWD-Info oceniła w niedzielę, że rosyjscy funkcjonariusze zatrzymali już w całym kraju ponad 2 tys. uczestników protestów przeciwko wojnie i mobilizacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej