RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Czechy przywracają kontrolę na granicy ze Słowacją

Praga przygotowuje nowelizację kodeksu karnego, która znacznie zwiększyłaby kary za przemyt ludzi (fot. Shutterstock/IgorLukin)
Praga przygotowuje nowelizację kodeksu karnego, która znacznie zwiększyłaby kary za przemyt ludzi (fot. Shutterstock/IgorLukin)

Najnowsze

Popularne

Na posiedzeniu rządu Czech, który zajmował się budżetem, podjęto decyzję o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Kontrole związane ze wzrostem liczby nielegalnych migrantów przekraczających granicę zostaną wprowadzone o północy ze środy na czwartek.

Rosjanie uciekają z kraju. Jest nagranie potężnej kolejki z drona [WIDEO]

Na rosyjsko-gruzińskiej granicy utworzyła się wielokilometrowa kolejka samochodów. Mężczyźni uciekający przed mobilizacją do armii wyjeżdżają z...

zobacz więcej

O decyzji rządu poinformował w poniedziałek późnym wieczorem premier Petr Fiala. W pierwszej fazie kontrole zostaną przywrócone na 10 dni. Ten czas zdaniem wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Vita Rakuszana zostanie wykorzystany na negocjacje ze stroną słowacką.


Od początku czerwca do początku minionego tygodnia Czesi zatrzymali prawie 9,5 tys. migrantów. W całym ubiegłym roku było ich 1330. Od początku 2022 roku już 11 tys.



Zdaniem premiera sytuacja bezpieczeństwa w Czechach ma charakter stabilny. Cudzoziemcy, pochodzący głównie z Syrii, wykorzystują Czechy jako kraj tranzytowy, a ich celem jest Europa Zachodnia.

Premier dał wyraz przekonaniu, że dzięki podjęciu środków zapobiegawczych uda się zniechęcić nielegalnych migrantów do korzystania z trasy przez Czechy. Praga przygotowuje też nowelizację kodeksu karnego, która znacznie zwiększyłaby kary za przemyt ludzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej