RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Huragan Ian nadchodzi. Obowiązkowa ewakuacja na Florydzie

Huragan Ian przybiera na sile (fot. PAP/EPA/Thais Llorca)
Huragan Ian przybiera na sile (fot. PAP/EPA/Thais Llorca)

Amerykański stan Floryda rozpoczął w poniedziałek w niektórych regionach obowiązkowe ewakuacje mieszkańców przed nadejściem huraganu Ian, który niesie ze sobą wichury i może wywołać powodzie. Do pomocy zmobilizowano 5 tys. funkcjonariuszy Gwardii Narodowej.

Supertajfun Noru nadciąga. Filipińczycy się ewakuują

Władze Filipin rozpoczęły w niedzielę ewakuacje z terenów na wybrzeżu i wstrzymały część rejsów morskich w związku z nadciągającym tajfunem Noru,...

zobacz więcej

Według Krajowego Centrum Huraganów (NHC) burza tropikalna Ian stała się w poniedziałek huraganem i ma szybko przybierać na sile, a towarzyszyć mu będzie wiatr wiejący z prędkością ponad 136 km/godz.


„Floryda zaczęła zarządzać ewakuacje i przygotowała się na możliwe w tym tygodniu powodzie. W nocy z poniedziałku na wtorek (na archipelagu) Florida Keys i w południowej i środkowej Florydzie możliwe są tornada” – przewiduje NHC.


Ewakuacja


Obowiązkowa ewakuacja objęła już część hrabstwa Hillsborough, w tym miasto Tampa. Otwarto schrony. Nakaz dotyczy m.in. bazy sił powietrznych MacDill w Tampie, która stanowi siedzibę Centralnego Dowództwa USA.


„Niełatwo było podjąć decyzję, ale (huragan) stanowi poważne zagrożenie i musimy zrobić wszystko, aby chronić mieszkańców” – cytuje stacja NBC Bonnie Wise z władz hrabstwa.


We wtorek rano obowiązkowa ewakuacja zostanie rozszerzona na hrabstwa Hernando i Manatee. Zamknięte mają być szkoły w hrabstwach przylegających na wybrzeżu Atlantyku i Zatoki Meksykańskiej.


Gubernator Florydy Ron DeSantis przestrzegał mieszkańców przed zatorami drogowymi. – Kiedy miliony ludzi są w obszarze metropolitalnym, to bez względu na to, jak prowadzona jest ewakuacja, będą korki – ocenił.


Do pomocy w przygotowaniach przed nadejściem huraganu i usuwaniu ewentualnych szkód we Florydzie zmobilizowano 5 tys. funkcjonariuszy Gwardii Narodowej Florydy i 2 tysiące w sąsiednich stanach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej