RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ukraiński świstak przepowiadający pogodę przetrwał okupację

Tymko III mieszka w stacji biologicznej charkowskiego Uniwersytetu im. Karazina (fot. Pexels/zdj.ilus.)
Tymko III mieszka w stacji biologicznej charkowskiego Uniwersytetu im. Karazina (fot. Pexels/zdj.ilus.)

Najnowsze

Popularne

Świstak Tymko III, który tradycyjnie w lutym przewiduje termin nadejścia wiosny, ma się dobrze i przetrwał rosyjską okupację – poinformował portal Meduza. Wieś Nesteriwka na wschodzie Ukrainy, w której mieszka gryzoń, była przez pół roku okupowana przez wojska rosyjskie.

Właściciele psów rasy corgi oddadzą hołd królowej w paradzie

Parady z udziałem czworonogów mają się odbyć przed królewskimi posiadłościami miesiąc po śmierci Elżbiety II. Nieprzypadkowo chodzi o psy tej...

zobacz więcej

Tymko III wraz z około 30 innymi świstakami mieszka w stacji biologicznej charkowskiego Uniwersytetu im. Karazina. Położona około 75 km na południowy wschód od Charkowa Nesteriwka została zajęta przez Rosjan w pierwszych dniach inwazji pod koniec lutego i wyzwolona przez Siły Zbrojne Ukrainy podczas wrześniowej kontrofensywy.


Przez cały ten czas zwierzętami zajmowało się dwoje opiekunów: Wołodymyr i Hałyna, którzy zostali ze zwierzętami – powiedział portalowi dyrektor stacji Wołodymyr Hrubnyk. To dzięki ich pracy wszystkie zwierzęta przetrwały, są zdrowe i mają się dobrze – podkreślił.


Teraz świstaki przygotowują się do zimowego odpoczynku, mam nadzieję, że w lutym Tymko III znów przepowie koniec zimy, jak przed wojną – przekazał Hrubnyk.

Tymko III jest tradycyjnie budzony w pierwszych dniach lutego. Jeśli nie zobaczy swojego cienia, oznacza to szybkie nadejście wiosny, a jeśli go zobaczy – kolejne sześć tygodni zimy.


Dzień Świstaka stacja Uniwersytetu im. Karazina urządza od 2004 r. wzorem rytuału z amerykańskiego stanu Pensylwania, gdzie nadejście wiosny przepowiada najsłynniejszy świstak świata Phil.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej