RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Fuzja PGNiG i Orlenu. Kluczowa decyzja rządu

Wiodącą rolę w nowym koncernie ma mieć Orlen (fot. MAP)
Wiodącą rolę w nowym koncernie ma mieć Orlen (fot. MAP)

Najnowsze

Popularne

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen – poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Kolejna dostawa LNG w Świnoujściu. Tym razem z Kataru [WIDEO]

40. w tym roku dostawa skroplonego gazu dotarła w niedzielę do Świnoujścia, tym razem z Kataru. Potężny, 300-metrowy metanowiec przywiózł około 200...

zobacz więcej

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Polski Koncern Naftowy Orlen – podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) po poniedziałkowym posiedzeniu rządu.


Orlen z wiodącą rolą


Kancelaria wskazała, że połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos i PGNiG. Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał Orlen.


Rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej – oceniono.


Według KPRM postępująca transformacja energetyczna na świecie stanowi duże wyzwanie dla spółek sektora paliwowo-energetycznego, gdyż zakłada stopniowe odchodzenie od węglowodorów i paliw konwencjonalnych na rzecz nowych i bardziej zrównoważonych źródeł energii. W konsekwencji spółki sektora zmuszone są do szukania nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych, które będą w stanie zagwarantować im możliwość długoterminowego rozwoju.

Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego, powstanie silny polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą ORLEN. Wykorzystując efekt synergii, będzie on zdolny do sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej oraz konkurowania na rynku z europejskimi i światowymi firmami. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreślono.


Jak wskazano, polski koncern multienergetyczny postawi na dywersyfikację prowadzonej działalności i utrzymanie konkurencyjności w długim terminie. W perspektywie 2030 r. koncern może stać się jednym z największych zintegrowanych producentów petrochemii w Europie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej