RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Czy Snowden nadal jest obywatelem USA? Rzecznik Departamentu Stanu komentuje

Edward Snowden (fot.  Rosdiana Ciaravolo/Getty Images)
Edward Snowden (fot. Rosdiana Ciaravolo/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nie jestem świadomy żadnych zmian, jeśli chodzi o amerykańskie obywatelstwo Edwarda Snowdena – powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Jak dodał, jedyną zmianą, o jakiej wie, jest to, że stając się obywatelem Rosji, może zostać wcielony do wojska.

Wspólne manewry Korei Południowej i USA po próbie rakietowej Korei Północnej

Korea Południowa i USA rozpoczęły w poniedziałek pierwsze od pięciu lat wspólne ćwiczenia morskie w pobliżu Półwyspu Koreańskiego – podała agencja...

zobacz więcej

– Nie jestem świadomy żadnych zmian w jego statusie jako obywatela USA – powiedział Price. Jak dodał „być może jedyną jest to, że w rezultacie jego (rosyjskiego) obywatelstwa może zostać powołany, by walczyć w wojnie przeciwko Ukrainie”.


Price oznajmił że stanowisko USA jest niezmienne i głosi, że Snowden powinien wrócić do kraju i „stawić czoła sprawiedliwości”.


Byłemu pracownikowi amerykańskich służb wywiadowczych postawiono trzy zarzuty związane z przekazywaniem tajnych informacji niepowołanym osobom oraz kradzieży państwowej własności, za co grozi do 30 lat więzienia. Snowden zbiegł do Rosji w 2013 r. po publikacji tajnych dokumentów nt. programu inwigilacji Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).


Mimo otrzymania przez Snowdena obywatelstwa Rosji, jego prawnik Anatolij Kuczerena zapewnił, że mobilizacja go nie obejmie. – Edward nie służył w armii rosyjskiej, nie ma praktyki i doświadczenia służby wojskowej i nie podlega wezwaniu do armii – powiedział.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej