RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Śledczy zbadają masowy grób w Kozaczej Łopani. Może w nim spoczywać około 100 osób

Grób znajduje się na terenie fermy drobiu koło Kozaczej Łopani (fot. PAP/Mykola Kalyeniak)
Grób znajduje się na terenie fermy drobiu koło Kozaczej Łopani (fot. PAP/Mykola Kalyeniak)

Najnowsze

Popularne

Około 100 ciał może być pochowanych w masowym grobie w miejscowości Kozacza Łopań na północnym wschodzie Ukrainy, o którego odkryciu poinformowały niedawno władze ukraińskie. W miejscowości odkryto też miejsca, gdzie Rosjanie przetrzymywali i torturowali cywilów.

„»Ruski mir« to tylko ból i zniszczenie”. Kolejne ofiary śmiertelne ataków na cywili

Na kijowską dzielnicę Swiatoszyn spadły w czwartek po południu rosyjskie pociski; co najmniej dwie osoby zginęły – poinformowały ukraińskie...

zobacz więcej

Raport: WOJNA NA UKRAINIE


Przedstawiciele Ukrainy powiadomili, że rozpoczęli w poniedziałek badanie grobu, znajdującego się na terenie fermy drobiu koło Kozaczej Łopani; wymienili liczbę około stu ciał, nie podając jednak szczegółów – podała w poniedziałek agencja AFP. Agencja zastrzega, że teren, gdzie prawdopodobnie znajduje się masowy grób, wciąż jest w zasięgu ostrzału artylerii rosyjskiej. Kozacza Łopań leży zaledwie trzy kilometry od granicy z Rosją. Ukraińcy prowadzą rozminowywanie tych terenów i na tym etapie badania ekip naukowych są faktycznie niemożliwe – zauważa AFP. 

 

Szefowa władz lokalnych Ludmyła Wakułenko powiedziała agencji, że armia ukraińska próbowała po raz pierwszy odbić Kozaczą Łopań z rąk rosyjskich w kwietniu, jednak bez powodzenia. Gdy miejscowość została wyzwolona we wrześniu, „wojskowi powiedzieli mi, że widzieli miejsce pochówku dla żołnierzy, ale nie podali liczby grobów” – powiedziała Wakułenko. 

 

Podczas okupacji Rosjanie wykorzystywali teren fermy drobiu pod Kozaczą Łopanią jako hangar dla czołgów. Strona ukraińska podejrzewa, że Rosjanie pochowali w tym miejscu poległych żołnierzy ukraińskich, ale też własnych wojskowych, a także zabitych cywilów. 

 


23 września komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko powiedział, że w Kozaczej Łopani znaleziono masowy grób i że wkrótce na miejsce przybędą specjaliści, którzy rozpoczną działania śledcze. W miejscowości odkryto też miejsca, gdzie Rosjanie przetrzymywali i torturowali cywilów. 


Przeczytaj także: Zełenski o mordzie w Ołeniwce: Świadomie popełnili zbrodnię wojenną 


Wojska rosyjskie zajęły wieś w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego 2022 r. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej