RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Duże obawy w Brukseli i Berlinie” w związku z wynikami wyborów we Włoszech

Giorgia Meloni (fot. Riccardo De Luca/Anadolu Agency via Getty Images)
Giorgia Meloni (fot. Riccardo De Luca/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zwycięstwo wyborcze we Włoszech prawicowej partii Bracia Włosi Giorgii Meloni sprawiło, że „w Brukseli, ale także w Berlinie panują duże obawy”, iż zagrożone są fundamenty i wspólne wartości UE – pisze portal dziennika „Welt”. Czołowi politycy UE, wśród niech wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, ostrzegają przed zagrożeniem.

UE oburzona, wszędzie faszyści. „Tylko w jednym kraju nie ma faszystów… w Niemczech”

Unijne elity krytykują państwa, w których wygrywa prawica. Goście programu #Jedziemy zauważyli, że było tak w przypadku Polski i Węgier,Szwecji i...

zobacz więcej

„Giorgia Meloni będzie premierem, a jej politycznymi wzorcami są Viktor Orban i Donald Trump. Wyborcze zwycięstwo sojuszu partii centroprawicowych we Włoszech jest więc niepokojące” – powiedziała wiceszefowa PE Katarina Barley (SPD), cytowana przez „Welt”.


Dwa lata temu oburzenie w Polsce wywołał jej wywiad dla niemieckiego radia Deutschlandfunk, w którym padły słowa o konieczności „finansowego zagłodzenia” Polski i Węgier, by skłonić je do przestrzegania zasad praworządności. Później rozgłośnia opublikowała oświadczenie, w którym twierdziła, że „przejaskrawiła” ten fragment rozmowy, ponieważ dotyczył on tylko Węgier.


– Fundamenty i wspólne wartości UE byłyby zagrożone, gdyby Włochy jako trzecia największa gospodarka UE były rządzone przez koalicję postfaszystów i partii skrajnie prawicowych – powiedział współprzewodniczący Europejskich Zielonych Thomas Waitz.


Jego zdaniem Unia Europejska może funkcjonować tylko wtedy, gdy będzie trzymać się razem, np. w kwestii współpracy na rynkach energetycznych, decyzji w sprawie sankcji wobec Rosji czy radzenia sobie z kryzysem koronawirusa. – Meloni postawiłaby jednak na solowe działania narodowe, co może być katastrofą dla Europy – uważa Waitz.


„Meloni ma ulubionego wroga: Niemcy. Już w swojej autobiografii 45-letnia polityk otwarcie przyznała się do « niechęci » do Niemiec” – przypomina „Welt”.


Krytyka Niemiec ze strony Włoch „prawdopodobnie wzrośnie w przyszłości, Meloni będzie próbowała zrobić z Niemców straszaka w Europie. Niebezpieczeństwo polega na tym, że krytyka Niemiec przez Meloni może paść na podatny grunt nie tylko w jej ojczyźnie, ale także w innych państwach europejskich, takich jak Polska, Grecja czy Francja” – pisze „Welt”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej