RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sobolewski: Chcemy wprowadzić zmiany w liczeniu głosów na wzór brytyjski

PiS zaproponuje zmiany w  liczeniu głosów w komisjach wyborczych (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
PiS zaproponuje zmiany w liczeniu głosów w komisjach wyborczych (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Chcemy wprowadzić takie zmiany, aby przewodniczący komisji wyborczej pokazywał każdy głos całej komisji, żeby zapisać, na kogo został oddany i czy jest ważny, czy nieważny – powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Wskazał, że tak liczy się głosy w Wielkiej Brytanii. Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski w Radiu Plus pytany był m.in. o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który ostatnio kilkukrotnie zapowiadał zmiany w sposobie liczenia głosów w komisjach wyborczych.

Kto będzie premierem, jeśli PiS wygra wybory? Prezes Kaczyński ma jedną odpowiedź

– Rzadko się zdarza, żeby ktoś zwycięskiego premiera zmieniał – tak prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytanie o to,...

zobacz więcej

– Chcemy wprowadzić takie zmiany, aby komisje wyborcze mogły liczyć głosy najbardziej transparentnie, jak się da, czyli aby przewodniczący pokazywał każdy oddany głos całej komisji, cała komisja zapisywała sobie, czyj to głos (na kogo oddany), czy ważny, czy nieważny – powiedział.


– Tak liczy się głosy w Wielkiej Brytanii, w kilku innych państwach – wskazał.


Zdaniem Sobolewskiego takie liczenie głosów „będzie pewnie troszkę dłużej trwało”, ale będzie bardziej transparentne od dotychczasowego sposobu liczenia, gdzie karty wyborcze są dzielone i liczone przez danych członków komisji, a następnie sumowane.


Na pytanie, czy to jedyna planowana zmiana, jeśli chodzi o liczenie głosów, sekretarz generalny PiS odpowiedział, że jest to jedna ze zmian, pozostałe mają być „prawdopodobnie kosmetyczne”. Projekt ustawy w tej sprawie ma zostać zaprezentowany w ciągu „kilku tygodni”. Sobolewski podkreślił, że PiS nie przewiduje innych zasadniczych zmian w Kodeksie wyborczym.


W połowie września Kaczyński powiedział, że „potrzebne są nowe zasady liczenia głosów”. – I to wprowadzimy w ustawie, tak żeby bardzo trudno było coś zmienić, żeby to było w zasadzanie niemożliwe – zapowiedział.


Wcześniej mówił też, że należy przeprowadzić pewne zmiany prawne, które pozwolą lepiej kontrolować wyniki wyborów i musimy stworzyć "armię", która będzie strzegła wyborów w każdym okręgu wyborczym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej