RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polacy wydali na alkohol rekordową sumę

Polacy coraz częściej kupują trunki z wyższej półki (fot. Shutterstock.progressman)
Polacy coraz częściej kupują trunki z wyższej półki (fot. Shutterstock.progressman)

Najnowsze

Popularne

W ubiegłym roku padł rekord pod względem wartości sprzedanego alkoholu w Polsce; Polacy wydali na niego niemal 45 mld zł, o 9,6 proc. więcej w porównaniu z 2020 r. – wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, na które powołuje się „Dziennik Gazeta Prawna”.

Miała 3,5 promila wioząc autem czwórkę dzieci. Przejechała pół kilometra

Trzy i pół promila alkoholu miała w organizmie 42-latka, która wioząc samochodem czwórkę dzieci straciła panowanie i uderzyła w ogrodzenie. Do...

zobacz więcej

Gazeta podkreśla, że ostatni tak duży przyrost sprzedaży miał miejsce w 2014 r., kiedy to rynek urósł o 10 proc., oraz w 2015 r. – 9,6 proc. 

 

Zdaniem ekspertów w zeszłym roku, podobnie jak przed laty, przyrost wydatków to efekt wzrostu cen. Z tą jednak różnicą, że w 2014 r. był on efektem podwyżki akcyzy o 15 proc., a w 2021 r. został spowodowany inflacją i wzrostem kosztów działalności – czytamy w „DGP”. 

 

Dziennik wskazuje, że kolejnym powodem wzrostu wartości rynku jest kupowanie trunków z coraz wyższej półki, a więc i droższych, zwłaszcza w kategorii mocnych alkohol


Z danych PARPA wynika też, że mieliśmy w ubiegłym roku do czynienia z delikatnym wzrostem konsumpcji. W przeliczeniu na 100 proc. alkoholu średnie spożycie na mieszkańca wyniosło 9,7 l wobec 9,62 l w 2020 r.   

To zasługa wyrobów spirytusowych, których wypiliśmy w ubiegłym roku 3,8 l na osobę, najwięcej od 1994 r., oraz wina i miodów pitnych – 0,8 l, najwięcej od 2010 r. Sprzedaż piwa bowiem po raz kolejny spadła – pisze „DGP”.


Zdaniem ekspertów w dużym stopniu do tej sytuacji przyczyniła się pandemia. Odwołane imprezy masowe, ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych nie sprzyjały spożywaniu nisko procentowych trunków – zauważa dziennik. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej