RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nanoplastik może zaburzać pracę ludzkich komórek

Badacze przeanalizowali substancje wydzielane przez mitochondria – organelle (fot. Shutterstock/Konstantin Kolosov)
Badacze przeanalizowali substancje wydzielane przez mitochondria – organelle (fot. Shutterstock/Konstantin Kolosov)

Najnowsze

Popularne

Laboratoryjne badanie na hodowlach ludzkich komórek wskazało, że cząstki coraz powszechniej obecnego w środowisku nanoplastiku mogą zaburzać pracę tych narządów. Naukowcy wykryli zmiany w działaniu mitochondriów – komórkowych centrów energetycznych.

Naukowcy policzyli mrówki. Na jednego człowieka przypada ich 2,5 miliona

Ile mrówek żyje na Ziemi? Pytanie może wydawać się błahe, ale naukowcy potraktowali je poważnie. Oszacowali liczbę, tłumacząc, że znajomość...

zobacz więcej

Mikro- i nanoplastik, w różnych badaniach wykrywany jest w to kolejnych miejscach. Nie wiadomo jednak, co się dzieje z zdrowiem człowieka, kiedy połyka lub wdycha on tego typu cząstki.


Krok w kierunku zrozumienia tych zagrożeń wykonali właśnie naukowcy z Hong Kong Baptist University. Do hodowli ludzkich komórek dodali mierzące 80-nm plastikowe cząstki.


Obserwacje przeprowadzone po dwóch dniach z pomocą mikroskopu elektronowego pokazały, że cząstki wniknęły do wnętrza komórek. Komórki nie ginęły, ale, jak pokazały dalsze testy, miały spore kłopoty.

Przełom w diagnostyce medycznej? Ważny wynalazek polskich naukowców

Bioczujnik z matrycą grafenową opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego może zrewolucjonizować diagnostykę medyczną. Matryca...

zobacz więcej

Otóż badacze przeanalizowali substancje wydzielane przez mitochondria – organelle, które odpowiadają w komórkach za produkcję energii. Im większa była ekspozycja komórek na działanie plastiku, tym więcej mitochondria produkowały substancji typowych dla ich zaburzonego działania.


Wykrywane związki wskazywały przy tym na nieprawidłowości w różnych procesach.


To może świadczyć o negatywnym wpływie nanoplastiku na ludzkie organy – uważają specjaliści.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej