RAPORT

Pogarda

Gratulacje od prawicy, obelgi od opozycji - polscy politycy komentują wyniki wyborów we Włoszech

Liderka zwycięskiej partii „Bracia Włosi” Giorgia Meloni może zostać pierwszą kobietą nna stanowiisku Premiera Włoch(fot. Riccardo Fabi/NurPhoto via Getty Images)
Liderka zwycięskiej partii „Bracia Włosi” Giorgia Meloni może zostać pierwszą kobietą nna stanowiisku Premiera Włoch(fot. Riccardo Fabi/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Polscy politycy komentują wyniki exit poll we Włoszech. Premier Mateusz Morawiecki pogratulował zwycięstwa Giorgii Meloni i jej partii Bracia Włosi (Fratelli d'Italia). Przedstawiciele opozycji zastanawiają się, jak długo włoski blok centroprawicy utrzyma się przy władzy.

Włochy: Centroprawica wygrywa wybory parlamentarne

Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech otrzymując łącznie około 41-45 procent głosów - wynika z sondażu exit poll telewizji...

zobacz więcej

Według sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych, blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech otrzymując łącznie około 41-45 procent głosów. Najwięcej głosów, od 22 do 26 procent uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni. Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 procent.

Centrolewica uzyskała około 26-29 procent poparcia, a jej główna siła – Partia Demokratyczna zdobyła 17-21 proc. Na Ruch Pięciu Gwiazd głosowało 13 - 17 procent wyborców. Frekwencja wyniosła około 64 proc.

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował Giorgii Meloni we wpisie nna platformie Facebook. „Wielkie zwycięstwo” – podkreślił. Premier Polski zamieścił rownież krótki wpis na Twitterze.

Również była premier Beata Szydło we wpisie na Twitterze pogratulowała Giorgii Meloni i jej partii Bracia Włosi (Fratelli d'Italia). „Cieszę się, że partia z ECR Group (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, PAP) przejmuje odpowiedzialność za kolejny europejski kraj” – podkreśliła b. premier, obecnie europosłanka PiS.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński skomentował, że jest to historyczne zwycięstwo partii Fratelli d'Italia. „Wszystko wskazuje na to, że Giorgia Meloni będzie pierwszą kobietą na stanowisku premiera Włoch” – dodał.Prorosyjska era Tuska – RAPORT

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Gdzie Niemcy wyślą broń? Jest decyzja rządu

Rząd Niemiec zatwierdził dalsze dostawy broni m.in. do Egiptu, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Sudanu, które uczestniczą w koalicji...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł napisał: „Brawo Italia! Wygrała demokracja!”. Z kolei minister w KPRM Michał Wójcik stwierdził, że „przedstawicielka antydemokratycznych sił w UE (Ursula - dop. red.) von der Leyen doznała klęski”. „Prawica wygrywa wybory we Włoszech! Kończy się nienormalność w UE. Kończą się powoli rządy manipulantów i szaleńców w KE” – napisał Wójcik.

„Postfaszystka”?


Do sondażowych wyników odnieśli się na Twitterze także politycy opozycji. „Włosi wybrali demokratycznie. Może się ten wybór nie podobać, ale to ich kraj, nic z tym nie zrobimy. Zobaczymy, jak ten rząd będzie rządził i ile się utrzyma przy władzy. Podobny układ w Izraelu już się posypał (kolejne przedterminowe wybory, piąte w ciągu 3 lat, już 1.11)” – zauważyła Anna Maria Żukowska z Lewicy.

Posłanka KO Agnieszka Pomaska stwierdziła, że „wybory we Włoszech wygrywa prawicowa koalicja z postfaszystowską kandydatką na premiera Meloni, prorosyjskimi Salvinim i skompromitowanym Berlusconim”. „A Zjednoczona Prawica na czele z Kaczyńskim pieje z zachwytu. Jaka partia, tacy sojusznicy” – napisała Pomaska. Polityk PO nie wspomniała, że „skompromitowany Berlusconi” oraz jego partia „Forza Italia” w Parlamencie Europejskim są członkami Europejskiej Partii Ludowej, której częścią jest PO, oraz której przewodniczącym do niedawna był Donald Tusk. 

Krzysztof Bosak (Konfederacja) ocenił, że „zwycięstwo Fratelli d'Italia tworzy ciekawą sytuację nie dlatego, że to nowa siła, radykałowie i eurosceptycy, ale dlatego, że to politycy doświadczeni (współrządzili już Włochami w przeszłości), umiarkowani w poglądach i eurorealistyczni”. „Będą mieć trudno, ale mogą sobie poradzić” – dodał Bosak.

W czwartek szefowa KE Ursula Von der Leyen podczas debaty na uniwersytecie Princeton została zapytana o wybory parlamentarne we Włoszech, m.in. w kontekście tego, że – jak zauważono – wśród kandydatów są politycy „bliscy” Władimira Putina. „Zobaczymy wynik głosowania we Włoszech. Były też wybory w Szwecji. Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier” – odpowiedziała szefowa KE, cytowana przez agencję Ansa. Dodała także: „Moje podejście jest takie, że pracujemy z każdym demokratycznym rządem, gotowym pracować z nami”.

Zobacz także: Premier komentuje „skandaliczne” słowa Ursuli von der Leyen. „Mam apel” [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej