RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Koncert Rogera Watersa w Krakowie odwołany. Współtwórca Pink Floyd zabrał głos

Roger Waters nie wystąpi w Krakowie (fot.  Tim Mosenfelder/Getty Images)
Roger Waters nie wystąpi w Krakowie (fot. Tim Mosenfelder/Getty Images)

Live Nation Polska i Tauron Arena Kraków odwołały koncert Rogera Watersa – oświadczył Tauron Arena Kraków w niedzielę na swojej stronie internetowej. Tego samego dnia rano Waters poinformował w mediach społecznościowych, że on i jego menedżer nie odwoływali wydarzenia w Krakowie.

Eurowizja Junior 2022. Wiemy, kto będzie reprezentować Polskę

Laura Bączkiewicz będzie reprezentować Polskę w 20. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Junior, która odbędzie się 11 grudnia w Armenii. W niedzielę...

zobacz więcej

Współtwórca zespołu Pink Floyd miał wystąpić w Tauron Arenie Kraków w kwietniu przyszłego roku. Wzbudziło to niezadowolenie części radnych miasta, którzy przygotowali projekt rezolucji mający uznać Rogera Watersa za persona non grata w Krakowie. Artysta, według mediów, ma krytykować wsparcie Zachodu dla Ukrainy.


W sobotę przedstawiciel Tauron Areny poinformował, że menedżer Watersa zrezygnował z koncertu bez podania przyczyny. W niedzielę Tauron Arena Kraków oświadczył na swojej stronie internetowej: „Live Nation Polska i Tauron Arena Kraków odwołały koncert Rogera Watersa”.


Roger Waters: Strata dla mieszkańców


Waters w niedzielę poinformował w mediach społecznościowych, że on i jego menedżer nie odwoływali koncertu w Krakowie. Muzyk krytycznie odniósł się do działań radnego miasta Łukasza Wantucha (klub Przyjazny Kraków), oceniając, że dąży on do uznania artysty za persona non grata w Krakowie i nawołuje mieszkańców, aby nie kupowali biletów na koncert. Z wpisu Watersa wynika, że muzyk zachęca zaangażowanych, zwłaszcza rządy USA i Rosji, w konflikt w Ukrainie, do pracy na rzecz pokoju zamiast eskalowania problemów; takie eskalowanie problemów może – zdaniem artysty – doprowadzić do wojny nuklearnej i końca życia na planecie.

Roger Waters napisał także, że wielką stratą będzie dla niego odwołanie występu w Krakowie, ponieważ chciał podzielić się z mieszkańcami „przesłaniem miłości”. Odwołanie koncertu będzie również – według muzyka – stratą dla mieszkańców, bo trasa koncertowa „This Is Not A Drill” jest, jak zwrócił uwagę, ważnym uzupełnieniem jego dorobku.
Lady Gaga nie zdążyła z koncertem. Bała się o życie [WIDEO]

Amerykańska gwiazdorka muzyki pop Lady Gaga 17 września wyszła na scenę Hard Rock Stadium w Miami, by wystąpić po raz ostatni w ramach tegorocznej...

zobacz więcej

Projekt rezolucji radnych PiS


W związku z planami koncertu Watersa w Tauron Arenie, krakowscy radni Prawa i Sprawiedliwości w tym tygodniu wnieśli pod obrady Rady Miasta projekt rezolucji, w którym chcą uznania Rogera Watersa za persona non grata. W dokumencie radni napisali, że „mając na uwadze zbrodniczy atak Rosji na Ukrainę, a także wychodzące na jaw kolejne zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskich żołnierzy wyrażają oburzenie tezami i sformułowaniami wygłaszanymi przez pana Rogera Watersa, a związanymi z inwazją rosyjską na Ukrainę”.


Radni chcą też uznania za persona non grata każdą osobę, która publicznie zachwala, popiera lub w innej formie wspiera kremlowski reżim. Głosowanie nad uchwałą odbędzie się podczas sesji w najbliższą środę.


Według mediów Waters napisał m.in. list otwarty do ukraińskiej pierwszej damy Ołeny Zełenskiej, w którym krytykuje państwa Zachodu za wspieranie Ukrainy. Jak twierdzi, dostawy broni to „tragiczna pomyłka”, a Stany Zjednoczone są zainteresowanie tym, aby wojna trwała jak najdłużej. „Ukraińcy bronią swojego kraju i przyszłości swoich dzieci. Jeśli się poddamy, Ukraina jutro przestanie istnieć. Jeśli Rosja się podda, wojna się skończy” – odpisała Watersowi żona prezydenta Ukrainy. Media przywoływały także wypowiedzi artysty niechętne prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i zapewnienia Watersa, że zależy mu na pokoju.

 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej