RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

NASAMS dla Ukrainy. Jest oficjalne potwierdzenie

Na Ukrainę trafił system NASAMS (fot. Shutterstock)
Na Ukrainę trafił system NASAMS (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Wołodymyr Zełenski przekazał w niedzielę, że Ukraina otrzymała od USA system obrony powietrznej NASAMS.

USA przekazały Rosji, jaka będzie reakcja na użycie broni jądrowej. „Katastrofalne konsekwencje”

Stany Zjednoczone zareagują zdecydowanie i będzie to miało dla Moskwy katastrofalne konsekwencje – tak na groźby użycia broni jądrowej przez...

zobacz więcej

– Chcę podziękować prezydentowi Joe Bidenowi i Kongresowi za pozytywną decyzję ws. przekazania Ukrainie systemów obrony powietrznej. Otrzymaliśmy system obrony powietrznej NASAMS, ale uwierzcie mi, to może nie wystarczyć do obrony infrastruktury cywilnej, szkół, szpitali, uniwersytetów i domów naszych obywateli – powiedział ukraiński prezydent w rozmowie z CBS News. 


Czym jest system NASAMS?


Skrót NASAMS oznacza Narodowy Zaawansowany System Pocisków Rakietowych Ziemia-Powietrze i jest jednym z szeroko używanych na świecie systemów obrony powietrznej średniego zasięgu. Pierwotnie pierwszy człon nazwy brzmiał „norweski” zamiast „narodowego”, bo to właśnie tam stworzona została ta broń. 


W USA zmieniono ją po tym, jak system wszedł do amerykańskiej służby jako główny element obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem, najbardziej strzeżonego odcinka nieba na świecie.


Na jeden system składa się wyrzutnia lub wyrzutnie z rakietami połączone sieciowo z radarem AN/MPQ-64 Sentinel, czujnikiem optycznym w podczerwieni i stanowiskiem dowodzenia. 


NASAMS nie jest tak dobrze znany, jak amerykański Patriot, to jest on jednym z najszerzej używanych systemów w swojej klasie. W ostatnim czasie system kupiła m.in. Litwa i Katar, a zainteresowanie wyrażała też Estonia. Producenci NASAMS – norweski Kongsberg i amerykański Raytheon – składali też ofertę Polsce w ramach programu Narew, ale ostatecznie polski MON wybrał brytyjski CAMM.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej