RAPORT

Pogarda

Wystąpienie prezydenta Dudy, list Tuska do Putina, naiwność Ochojskiej

Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia na forum RB ONZ (fot. PAP/EPA/Peter Foley)
Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia na forum RB ONZ (fot. PAP/EPA/Peter Foley)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda wystąpił na 77. Zgromadzeniu Ogólnym wspierając mocno Ukrainę. W tym samym tygodniu red. Michał Rachoń ujawnił nawiązujące do zaborów dokumenty z czasów rządów PO-PSL i służalczy list ówczesnego premiera Donalda Tuska do „Jego Ekscelencji” Władimira Putina.

Premier: Polska będzie silna gospodarczo wtedy, kiedy będzie silna w każdym jej zakątku

Polska będzie silna gospodarczo wtedy, kiedy będzie silna w każdym jej zakątku. Dlatego tu, w Szczawie i w całej gminie bardzo dziękuje wszystkim,...

zobacz więcej

Niedziela. Morawiecki w Szczawie


Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystości otwarcia mostu na rzece Kamienica w Szczawie (woj. małopolskie). Szef rządu przypomniał, że dzień wcześniej został otwarty Kanał Mierzei Wiślanej. – Inwestycja, która mocno wskazuje kierunek rozwoju, kierunek na suwerenność, na silną, niezależną Polskę, Polskę silną gospodarczo – zaznaczył Morawiecki. Ale – jak dodał – Polska będzie silna gospodarczo wtedy, kiedy będzie silna w każdym jej zakątku. Nie tylko w wielkich miastach, nie tylko w dużych aglomeracjach. Dlatego tu, w Szczawie i w całej gminie bardzo dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się po powstania tej inwestycji. Niech to będzie klamra, która spina całą naszą filozofię, całą nasza strategię – powiedział premier Morawiecki.


Wicepremier Mariusz Błaszczak wziął udział w rozpoczęciu projektu „Liberty Road” w Muzeum Powstania Warszawskiego, który ma upamiętnić polsko-amerykańskie braterstwo broni. Szef MON podkreślał, że Polska będzie konsekwentnie budować silne Wojsko Polskie i konsekwentnie powoływać do życia nowe jednostki. Zapowiedział, że po budowie 18. Dywizji Zmechanizowanej, na wzór amerykański - wyposażonej w czołgi Abrams i helikoptery Apache, będzie budowana 5. Dywizja Zmechanizowana zlokalizowana przede wszystkim w województwie podlaskim. – Po to właśnie, żeby odstraszyć agresora, po to, aby zapewnić wolność Europie, aby zapewnić wolność naszemu narodowi – podkreślał Mariusz Błaszczak.

Paweł Kukiz w rozmowie z PAP odniósł się do debaty, która poprzedziła przyjęcie przez Sejm RP uchwały ws. reparacji wojennych. – Reparacje od Niemiec należą się nam jak psu buda – ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Przyznał jednocześnie, że żądanie od Rosji zadośćuczynienia jest dziś niewykonalne, a w obecnej sytuacji agresji na Ukrainę także „chore”. Polityk zwrócił także uwagę, że posłowie koła Polski 2050 ws. uchwały wstrzymali się od głosu. – Po głosowaniu ws. reparacji mam przekonanie, że w plotkach o finansowaniu ruchu Hołowni z niemieckich pieniędzy może być trochę prawdy – stwierdził lider Kukiz’15.

Trumna z ciałem Elżbiety II złożona do grobu

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II została w poniedziałek wieczorem podczas prywatnej ceremonii złożona do grobu w niewielkiej...

zobacz więcej

Poniedziałek. Tusk wraca do Brukseli?


W dniu pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie został wyświetlony wizerunek zmarłej 8 września monarchini. W uroczystościach pogrzebowych nasz reprezentował Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.


Podobno w Brukseli trwa dyskusja o tym, kto mógłby zostać nowym szefem Komisji Europejskiej. Niemieccy politycy jako przyszłego kandydata wymieniają Donalda Tuska – twierdzi „Wprost”. Niedawno Tusk mówił o obrzydzeniu, które przychodzi mu na myśl, że miałby znów zasiąść w Sejmie RP, perspektywa powrotu do Brukseli byłaby dla niego bardzo miła. Putin też by się ucieszył. Nie wiemy tylko, czy po kolejnych przegranych wyborach w PO oferta będzie nadal aktualna. Ktokolwiek jednak liczy na Tuska jako premiera, może się srodze zawieść.


Tymczasem w miejscu, gdzie Platforma Obywatelska ma najszersze i stabilne poparcie – czyli w zakładach karanych – ma być mniej przyjemnie. – Całkowicie zmieniamy filozofię działania zakładów karnych – więzienie to nie będzie hotel czy sanatorium. Każda kara pozbawienia wolności musi się odbywać w takich warunkach, by recydywistom nie było obojętne, czy wrócą do więzienia, czy nie – zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w „Naszym Dzienniku”. Trzeba zakładać, że na głosy w zakładach karnych i aresztach Zjednoczona Prawica nie powinna liczyć. Za to wśród ofiar przestępców jak najbardziej tak.


Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział bezcenne wsparcia dla naszego wschodniego sąsiada. – Polska przekaże Ukrainie milion szczepionek przeciwko COVID-19 – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, który spotkał z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem. To kolejna, po humanitarnej, militarnej i dyplomatycznej pomoc dla Ukrainy z naszego kraju. 

Zgromadzenie opozycji. Komorowski i Hołownia za audytem wydatków na zbrojenia

Bezpieczeństwo państwa to obszar, w którym łatwo znaleźć opozycji pole do współpracy. Trzeba będzie zrobić audyt polskiego planowania obronnego....

zobacz więcej

Wtorek. Konferencja rozbrojeniowa Komorowskiego


W Warszawie odbywa się spotkanie zorganizowane przez Instytut Bronisława Komorowskiego i Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae” „Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – rola Polski”, czyli de facto zebranie opozycji. W konferencji udział wzięli: szef PO Donald Tusk, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, liderzy Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń, szef Polski 2050 Szymon Hołownia, szef Porozumienia Jarosław Gowin, a także ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Konkluzje konferencji były co najmniej groźne: źle, że rząd PiS powiększa armię i kupuje amerykańskie i koreańskie uzbrojenie. Dyskutowano, czy kontrakty zawierane przez wicepremiera Błaszczaka da się rozwiązać, co sugerowali Mirosław Różański i Janusz Zemke.


Ciekawe czy sponsorem konferencji nie były przypadkiem niemieckie firmy zbrojeniowe, które martwią się, że nie chcemy już ich Leopardów, statków ani haubic. – Tak wielu polityków, tak wiele sił politycznych w naszym świecie ma też tę literkę „Z”, niczym wytatuowaną, na czole – powiedział Donald Tusk podczas spotkania opozycji. Nie było to jednak przyznanie się do winy. Z kontekstu miało wynikać, że to właśnie bohaterski szef Platformy i inni zebrani reprezentują siły, które „muszą walczyć każdego dnia” o to, „za co Ukraińcy płacą cenę krwi”. 


Opozycja opowiada ciągle, że było (i ma być) tak wspaniale, ale w rzeczywistości mało kto tęskni za rządami Tuska. Z sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla „Wirtualnej Polski” 61,9 proc. badanych nie tęskni za rządami PO-PSL, kiedy premierem był Donald Tusk. Tęsknotę odczuwa jedynie 27,3 proc. ankietowanych. – Lider PO Donald Tusk jest tak wiarygodny w swoich geopolitycznych prognozach jak dostawy gazu z Rosji – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Jako potwierdzenie szef rządu udostępnił w mediach społecznościowych spot dotyczący działań rządów premiera Donalda Tuska m.in. w kontekście podpisania kontraktów gazowych z Rosją do 2037 roku, domniemanych planów sprzedaży Lotosu Rosjanom czy umorzenia długu Gazpromowi.

Andrzej Duda w USA. „Rozmowy z przywódcami i biznesmenami o odbudowie Ukrainy” [WIDEO]

– Te dwa – trzy dni pobytu prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku przebiegają tak naprawdę w pracy, w pracy i jeszcze raz w pracy – ocenił szef...

zobacz więcej

Środa. Prezydent Duda w ONZ


Prezydent Andrzej Duda przebywa w Nowym Jorku, gdzie m. in. przemawiał podczas debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. – Nie wolno nam okazywać zmęczenia wojną na Ukrainie, której globalnym skutkiem jest kryzys żywnościowy i widmo głodu – mówił w ONZ prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślał, że Rosja ma przeciwko sobie także znaczną część narodów świata. – Ma przeciwko sobie mój kraj, Polskę, na którą – mówię to tu i teraz – Ukraina zawsze może liczyć (…) Jest to równoległa wojna Rosji przeciwko naszym wspólnym zasadom i wartościom, przeciwko całej ludzkości (...). To nie jest tylko regionalny konflikt: wojna Rosji przeciwko Ukrainie to zarzewie światowego pożaru, ta wojna dotknie i nasze i wasze kraje. O ile już tak się nie stało – powiedział prezydent Andrzej Duda.


Efektem działań Putina jest inflacja dotykająca wiele krajów, w tym Polskę. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska w rozmowie z PAP oceniła, że inflacja jest właśnie w najwyższym swoim punkcie. – Ja mam nadzieję, że ona 20 proc. nie osiągnie i że te 16,1 proc., może niewiele więcej, ale niewiele więcej, zobaczyliśmy już w tym roku (…) W tym roku realizacja budżetu przebiega zgodnie z planem, a nawet te wartości są wyższe niż w roku ubiegłym. Jeżeli chodzi o kolejny rok, to również, przede wszystkim dzięki działaniom Krajowej Administracji Skarbowej, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, dysponujemy znacznie większymi niż jeszcze kilka lat temu, większymi środkami wpływów z podatków – mówiła PAP minister Rzeczkowska.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Siedlec. – Mamy w Polsce niebywałą ofensywę kłamstwa (…) Nasi polityczni przeciwnicy, ci którzy w pas kłaniali się Rosji i którzy popierali politykę Niemiec, zgubną dla Polski, Ukrainy i Europy, oni dzisiaj próbują udawać, że wszystko było inaczej – mówił w Siedlcach lider Zjednoczonej Prawicy.


Jednym z dowodów rzeczywistych działań z relacji z Rosją jest dokument opublikowany przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę. To list podpisany przez Wiktora Zubkowa, byłego wicepremiera Federacji Rosyjskiej i przewodniczącego rady dyrektorów Gazpromu został skierowany do ówczesnego premiera Donalda Tuska. Z listu wynika, że Były wicepremier Rosji prosił Tuska, by ten zabiegał o gazowe interesy Rosji w UE. „Sytuację dobrze byłoby uwzględnić podczas kontaktów kierownictwa Komisji Europejskiej i krajów członkowskich UE z Ukrainą” – czytamy w piśmie datowanym na grudzień 2008 roku.


– Donald Tusk i Platforma Obywatelska chcą się „przefarbować”. Będziemy przypominać, co robili i jakie mieli poglądy na temat Rosji, Niemiec oraz niemiecko-rosyjskiej współpracy – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu obserwował ćwiczenia Niedźwiedź-22 na poligonie w Nowej Dębie. – Już w 2023 roku chcemy przyjąć do służby co najmniej 20 tys. żołnierzy. Nie mówię tutaj tylko o Wojskach Obrony Terytorialnej, ale o służbie zasadniczej – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w Nowej Dębie.


Tymczasem minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński uczestniczył w otwarciu nowej siedziby instytucji poświęcone chwale oręża polskiego – Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem w Stębarku. – To muzeum wpisuje się w politykę muzealną ostatnich lat (…) W tej chwili realizujemy w bardzo wielu miejscach w Polsce, w bardzo wielu konfiguracjach, także jeżeli chodzi o współpracę, ok. 300 instytucji pamięci, instytucji muzealnych. Mówię o poważnych instytucjach muzealnych – powiedział wicepremier Piotr Gliński.


Szymon Hołownia w Radio ZET miał okazję przeprosić za swoją gorliwość w wyłączaniu Turowa. Tymczasem podtrzymał swoje zdanie o Turowie, który w jego przekonaniu trzeba zamknąć. Hołownia domagał się, aby Polska „natychmiast odeszła od wydobycia węgla kamiennego i brunatnego”. Wydobycie w Turowie zaplanowane jest obecnie do 2044 roku. Do elektrowni węglowych wracają Niemcy i inne kraje Europy, ale Szymon Hołownia pomimo wojny na Ukrainie nadal wierzy, że nic gorszego od zmiany klimatu nie może się nam przydarzyć… 

Rachoń ujawnia nieznany list Tuska do Putina z 2008 r. „Szokujące i odrażające” [WIDEO]

Michał Rachoń w programie „#Jedziemy” ujawnił nieznany dotąd list Donalda Tuska do Władimira Putina, jaki polski premier napisał w czerwcu 2008 r....

zobacz więcej

Czwartek. List Tuska do Putina


Prezydent Andrzej Duda przerwał program swojego pobytu w Nowym Jorku, by wraz z małżonką uczestniczyć w pogrzebie Edwarda Mosberga, który zmarł w nocy wieku 96 lat w amerykańskim New Jersey. Edward Mosberg był polskim Żydem ocalałym z Holokaustu. Po wojnie był zaangażowany w obronę dobrego imienia Polski i budowanie dobrych relacji polsko-żydowskich. Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Edwarda Mosberga Krzyżem Wielkim Orderu Zasług Rzeczypospolitej Polskiej.


– Z Nowego Jorku płynie sygnał, że wsparcie dla Ukrainy jest stabilne. Jest pełna mobilizacja do tego, by wspierać Ukrainę do samego końca – mówił wieczorem prezydent Andrzej Duda w programie „Gość Wiadomości”. Odnosząc się do uwagi prowadzącego rozmowę red. Michała Adamczyka, że niektóre państwa, np. Niemcy ociągają się z pomocą, prezydent powiedział, że „każdy kraj realizuje swoją politykę i jak widać, każdy kraj ma też swoje interesy”. – Pamiętajmy, że Niemcy to Nord Stream 1, Nord Stream 2, to ogromne interesy realizowane wspólnie z Rosją, z Gazpromem – przypomniał prezydent Andrzej Duda.


Tymczasem Michał Rachoń w programie „#Jedziemy” ujawnił dokument, z którym ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski pojechał do Moskwy na spotkanie z Siergiejem Ławrowem. Na pierwszej stronie dokumentu czytamy, że nowa „filozofia stosunków polsko-rosyjskich” miała być budowana na relacjach z Rosją w odniesieniu i kontekście czasów rozbiorów, kiedy car Rosji był królem zniewolonej Polski. W dokumencie czytamy: „Doceniamy rolę Władimira Putina w obecnej fazie rozwoju Rosji. Świadomi jesteśmy wielkiej odpowiedzialności, jaką wziął na siebie. Chcemy być przekonani, że zamierza on czerpać z potencjału modernizacyjnego i demokratycznego, tkwiącego w narodzie rosyjskim, właściwie ukierunkowywać współzależności między demokracją a praworządnością i dyscypliną. Istotne jest, czy swoją aktywnością wpisze się w poczet tak zasłużonych dla dzieła modernizacji Rosji liberalnych polityków” – napisali ówcześni polscy (???) dyplomaci….


Redaktor Rachoń ujawnił również nieznany dotąd list Donalda Tuska do Władimira Putina, jaki polski premier napisał w czerwcu 2008 r. Tusk zwraca się w nim do Putina jak do cara, Jego Ekscelencjo, choć formalnie jest przecież to korespondencja między szefami rządów suwerennych państw. „W Pana wypowiedziach dostrzegłem zarówno dążenie do poszukiwania wzajemnie korzystnych rozwiązań na wszystkich płaszczyznach kontaktów, jak i gotowość do podejmowania trudnych tematów, z uwzględnieniem wrażliwości strony polskiej” – pisał Tusk i deklarował pogłębianie współpracy nie tylko energetycznej z Rosją prosząc o osobiste spotkanie. List Donalda Tuska do Władimira Putina z 2008 r. „kompromituje lidera Platformy Obywatelskiej” – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. A przecież jeszcze ciekawsze dokumenty z podpisem Tuska mogą znajdować się na Kremlu…

Ochojska spotkała się z Hamdim Mballo. Wiceminister ujawnia zaskakujące fakty

Związana z Platformą Obywatelską europosłanka Janina Ochojska poinformowała o swoim spotkaniu z obywatelem Senegalu Hamdim Mballo. Mężczyzna według...

zobacz więcej

Piątek. Naiwność Ochojskiej?


Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego założycielom i działaczom Komitetu Obrony Robotników. Odznaczeni zostali: Piotr Naimski, Antoni Macierewicz i Mirosław Chojecki. – Jestem dumny, że mogę w 46. rocznicę powstania KOR wręczyć Ordery Orła Białego i mogę przeprosić, że wolna Polska dopiero po ponad 30 latach honoruje tym najwyższym w Polsce odznaczeniem założycieli i działaczy tego ruchu – powiedział w piątek prezydent. „Gazeta Wyborcza” natychmiast opublikowała fake news, że order dla byłego szefa MON jest nielegalny.


Unijni politycy, którzy nie dali nawet jednego euro na Ukraińskich uchodźców, których przyjęła Polska, teraz chcą otwierać drzwi przed dezerterami z rosyjskiej armii. Kto wie, może nawet dla nich znajdą się specjalnie środki w budżecie. Niemcy ubolewają, że Rosjanie nie mają, którędy uciekać przed powołaniem do wojska, bo Polska i kraje bałtyckie nie chcą ich wpuszczać. – Przyjęcie dezerterów rosyjskich do Polski byłoby wielkim ryzykiem i byłoby sprzeczne z decyzją podjętą kilka dni temu, że tylko wizy humanitarne, jeżeli są uzasadnione, mogą być w tej chwili wydawane obywatelom rosyjskim – powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. – Nie zamierzamy wpuszczać do Polski hurtem żadnej grupy Rosjan, nawet tych, którzy będą mówili, że uciekają przed mobilizacją – powiedział w wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, dodając, że w indywidualnych przypadkach będą stosowane przepisy azylowe.


Kolejna decyzja sądu doczekała się ostrej reakcji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. – Czy ci z kasty nie oszaleli? Uchylają wyrok na mordercę, bo nie podoba im się sędzia wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa – tak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował uchylenie wyroku na oskarżonego o zabójstwo Ariela C. przez drugą instancję ze względu na tryb powołania sędziego pierwszej instancji. Ariel C. zasztyletował kobietę, a następnie wyszedł z mieszkania, pozostawiając bez opieki miesięcznego chłopca. Sąd pierwszej instancji skazał go na 16 lat więzienia, zaś Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił ten wyrok pierwszej instancji, ponieważ wydająca wyrok w pierwszej instancji sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz została według sędziów z kasty „wadliwie powołana”. Takiego sądownictwa oczekuje od nas Komisja Europejska i zdaje się, że po części osiąga swój cel.


Tymczasem przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpocznie się w piątek proces w sprawie oszustw przy kontraktowaniu i realizacji usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim NFZ w latach 2012-2014. Na ławie oskarżonych zasiądzie m.in. były wiceminister zdrowia Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej, który na słynnych taśmach z Tczewa zapewniał o przychylności sądów dla polityków opozycji. Będzie ciekawie.


Ryszard Petru próbuje wrócić do polityki. Jednak stracił już zupełnie swój urok, który sprawiał, że jego wypowiedzi budziły uśmiech i pewnego rodzaju sympatię. Teraz Petru jest znów ultraliberałem działającym jak na zamówienie oligarchii. – Orlen należy sprywatyzować. Nie ma również powodów, żeby PKO BP i PGNiG były państwowe. Orlen nie jest firmą strategiczną – mówił w RMF FM były przewodniczący Nowoczesnej. Tymczasem koncern od wielu miesięcy redukuje ceny swoich paliw walcząc w ten sposób ze skutkami inflacji. Na sprzedaży banków i spółek skarbu państwa Petru nie zamierza się zatrzymać. – 500 Plus i programy socjalne – mówię o 13. i 14. emeryturze – są nie do utrzymania – powiedział Ryszard Petru w radiu RMF. Warto zapamiętać.


Kolejna kompromitacja związanej z Platformą Obywatelską eurodeputowanej Janiny Ochojskiej. Polityczka poinformowała o swoim spotkaniu z obywatelem Senegalu Hamdim Mballo. Ochojska uwierzyła na słowo, że mężczyzna według jej relacji uciekł ze swej ojczyzny, a teraz grozi mu deportacja z Polski. Powtarza, że na granicy polsko-białoruskiej gołymi rękami pochował braci. Ochojską sprostował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik: „Piękna historia! Pan Mballo otrzymał w Senegalu, w konsulacie Federacji Rosyjskiej, rosyjską studencką wizę”. Wąsik poinformował, że Mballo w Moskwie spędził rok. Z mediów społecznościowych wynika, że dobrze się tam bawił, w Senegalu nie jest prześladowany, a opowieści o śmierci jego braci można włożyć między bajki. Oczywiście Janina Ochojska uwierzy w każde, nawet najbardziej fantastyczne kłamstwo Senegalczyka, Irakijczyka czy Somalijczyka. To dla Ochojskiej dobrzy, uczciwi ludzie w odróżnienie od Polaków ze Straży Granicznej. 

Wołodźko: Gowin 2022, czyli miękkie kręgosłupy opozycji

Można się z czyimiś poglądami zgadzać lub nie. Ale wielu przeciwników politycznych da się szanować za klarowność poglądów i związanych z tym...

zobacz więcej

Sobota. Rozczarowanie Gowina


Jarosław Gowin znowu ma problemy. Już liczył na stanowisko w przyszłym koalicyjnym rządzie opozycji, najlepiej wicepremiera. A tu klops. Najpierw Krzysztof Śmiszek zadeklarował: – Lewica zrobi wszystko, by po wygranych przez opozycję wyborach w rządzie nigdy nie zasiadł Jarosław Gowin – powiedział wiceszef klubu Lewicy. W sobotę głos zabrał w tej sprawie Donald Tusk, w którego rządzie Gowin był niegdyś ministrem. – Lider Porozumienia Jarosław Gowin będzie jednak raczej rozliczany, a nie będzie rozliczał – powiedział we Wrocławiu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Czyżby liczba politycznych „zdrad” Gowina była już zbyt duża nawet dla Tuska?


Premier Mateusz Morawiecki w Świdniku skandalicznymi słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w których zasugerowała, że Włochy poniosą polityczne konsekwencje, jeśli władzę obejmie tam prawicowa koalicja. – Wypowiedź pani von der Leyen była skandaliczna. Ona powiedziała, że Bruksela ma narzędzia, by zdyscyplinować Włochy, jeśli powołają taki rząd, który nie będzie na rękę Brukseli (…) Mam apel nie tylko do naszych drogich rodaków, a także do obywateli państw Unii Europejskiej. Drodzy państwo, czy takiej Europy chcemy? Czy to jest demokracja, czy to jest praworządność? Że eurokraci w Brukseli dyktują, jaki ma być rząd? Kto ma wybierać rządy? Narody europejskie czy Bruksela z Berlinem mają się naradzać i dyktować, jaki ma być rząd. To nie jest praworządność, to jest dyktat i brak praworządności – mówił w należących do włoskiego koncernu Leonardo zakładach PZL Świdnik premier Mateusz Morawiecki.


Prezes Prawa i Sprawiedliwości kontynuuje spotkania z wyborcami. W sobotę odwiedził Oleśnicę. – Jeżeli w kwestii reparacji będziemy twardzi i konsekwentni, to Niemcy w pewnym momencie zrozumieją, że nie mają wyjścia – wtedy się zaczną rozmowy – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider Zjednoczonej Prawicy zauważył, że Niemcy pozycjonują się jako „mocarstwo moralne”, choć jego zdaniem to określenie na wyrost. – To tak, jakbym ja się uznał za koszykarza NBA. I to tego środkowego, tego największego – stwierdził Jarosław Kaczyński. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej