RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niespokojnie w Dagestanie. Strzały na proteście przeciw mobilizacji [WIDEO]

Mieszkańcy Dagestanu buntują się przeciw mobilizacji (fot. TT/@nexta_tv)
Mieszkańcy Dagestanu buntują się przeciw mobilizacji (fot. TT/@nexta_tv)

We wsi Endirej w Dagestanie, regionie na Kaukazie wchodzącym w skład Federacji Rosyjskiej, wybuchły w niedzielę protesty przeciwko mobilizacji na wojnę z Ukrainą – informuje portal Meduza. Ludzie wyszli na drogę, gdy do wojska wcielono 110 mieszkańców wsi. Do gwałtownych protestów dochodzi też w stolicy Dagestanu, Machaczkale. Policja brutalnie zatrzymywała protestujących, kilka osób pobito.

Rosja mobilizuje Tatarów krymskich. Doradca prezydenta Ukrainy: To ludobójstwo

Masowe mobilizowanie przez Rosję Tatarów krymskich na wojnę przeciwko Ukrainie to ludobójstwo według kryterium etnicznego; jest to wielka tragedia...

zobacz więcej


Powołując się ma media lokalne, Meduza podaje, że gdy wezwania otrzymało 110 mężczyzn, mieszkańcy wsi rozpoczęli protest w obronie zmobilizowanych synów, braci i mężów. Protestujący zablokowali trasę samochodową Chasawjurt-Machaczkała.


Jak podał Biełsat, kobiety miały krzyczeć do mundurowych: „Martwicie się o stanowiska, my boimy się o synów. Nikt nas nie zaatakował”.


Policja, strzelając w powietrze, próbowała rozpędzić demonstrujących. Nie jest jasne, czy doszło do zatrzymań i czy ktoś został poszkodowany.
Niespokojnie jest w stolicy Dagestanu, Machaczkale, gdzie trwają protesty przeciwko mobilizacji i wojnie. Policjanci użyli paralizatorów i gazu łzawiącego. Doszło do starć, gdy uczestnicy próbowali odbić zatrzymanych.


Szczególnie brutalnie policjanci rozpędzali protestujące kobiety – informuje portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji. Podał on, że zatrzymano pięć osób, ale z nagrań wideo pokazujących demonstrację wynika, że zatrzymanych jest więcej. Przed wieczorem do rozpędzania protestujących skierowano dodatkowe oddziały policji i gwardii narodowej (Rosgwardii).W demonstracji, która rozpoczęła się w centrum miasta w niedzielę po południu, uczestniczyło kilkaset osób, głównie kobiet.  Sąsiadujący z Czeczenią Dagestan to jeden z najbiedniejszych regionów Federacji Rosyjskiej, o wysokim bezrobociu. Właśnie z tego regionu, jak i innych peryferyjnych republik FR z dominującą ludnością niesłowiańską, pochodziła znaczna część żołnierzy wysyłanych na wojnę przeciwko Ukrainie w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji. Media niezależne zwracały uwagę, że wśród żołnierzy rosyjskich zabitych na wojnie najwięcej pochodziło właśnie z Dagestanu.

Po ogłoszeniu we wrześniu mobilizacji w Rosji media niezależne opublikowały rozkazy komendantów wojskowych różnych regionów, z których wynika, że m.in. w Dagestanie wszyscy żołnierze rezerwy, którzy nie otrzymali jeszcze wezwania do wojska, nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania bez zgody wojskowej komisji uzupełnień. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej