RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Mistrzostwa świata w karate. Dwa medale dla Polski

Mistrzostwa świata odbyły się w Kielcach (fot. PAP/Piotr Polak)
Mistrzostwa świata odbyły się w Kielcach (fot. PAP/Piotr Polak)

Monika Zielińska i Maciej Mazur zdobyli srebrne medale 7. mistrzostw świata w karate w kategoriach wagowych federacji WKO. Przez dwa dni w Kielcach rywalizowało 178 zawodników z 40 krajów.

Żaryn: Polska nie powinna przyjmować Rosjan uciekających przed mobilizacją

Przyjęcie dezerterów rosyjskich do Polski byłoby wielkim ryzykiem i byłoby sprzeczne z decyzją podjętą kilka dni temu, że tylko wizy humanitarne,...

zobacz więcej

To pierwsze medale reprezentantów Polski w historii ich startów na mistrzostwach świata w karate w kategoriach wagowych federacji WKO.


Zielińska w kieleckim turnieju zaprezentowała się ze znakomitej strony. W półfinale kategorii powyżej 60 kg pochodząca z Kolbuszowej zawodniczka spotkała się z niezwykle groźną Japonką Yuna Mokudai. Inicjatywa niemal przez całą walkę należała do Polki, która odniosła zasłużone zwycięstwo. W pojedynku o złoty medal Zielińska zmierzyła się z Brigitą Gustaityte. Przez pełne trzy minuty trwała wymiana ciosów z obu stron, ale wszyscy sędziowie w tym pojedynku jako lepszą zawodniczkę wskazali Litwinkę.


– Litwinka umiejętnie skracała dystans i odcinała mi drogę do zadawania ciosów. Jest niedosyt, bo zawsze chciałoby się więcej i mogłoby być lepiej. W tej chwili jest za dużo emocji, ale może za kilka dni dotrze do mnie, że wicemistrzostwo świata to olbrzymi sukces – powiedziała po walce Zielińska.


Mazur w półfinale kategorii powyżej 85 kg walczył z Kembu Iriki. Obaj zawodnicy to wicemistrzowie świata open, z tym że Polak srebrny medal globu zdobył w 2019 roku, a Japończyk cztery lata wcześniej. Walka od początku toczona była w niezwykle szybkim tempie. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni starał się dotrzymywać kroku urodzonemu w Kielcach karatece. Ale końcowe fragmenty pojedynku do zdecydowana dominacja Mazura, który wygrywając tę walkę awansował do finału. Zmierzył się w nim z Litwinem Eventasem Guzauskasem.

Maraton w dwie godziny? Nieprawdopodobny rekord Kenijczyka

Eliud Kipchoge o pół minuty poprawił swój własny rekord świata w maratonie. 37-letni Kenijczyk pokonał w niedzielę trasę maratonu w Berlinie w 2...

zobacz więcej

Walka rozgrzała kielecką publiczność, która liczyła, że wysłucha w niedzielę Mazurka Dąbrowskiego. Polak momentami przejmował inicjatywę, ale jego rywal był odrobinę szybszy i dokładniejszy w zadawaniu ciosów. Ostatecznie Litwin wygrał jednogłośnie na punkty.


– Przewaga Litwina może nie była duża, ale trzeba przyznać, że mój przeciwnik był dzisiaj trochę lepszy. Ale drugie miejsce to też niebywałe osiągnięcie. Aby je zdobyć musiałem długo i ciężko pracować – podkreślił po finałowym pojedynku Mazur.


W mistrzostwach startowało 13 reprezentantów Polski. W ćwierćfinałach odpadły Agata Winiarska, Marta Lubos, Monika Podora, Natalia Chrzanowska, Marek Wolny i Daniel Sternik, w 1/8 finału Anna Bielska i Anna Bojda, Igor Lamot i Marek Odzeniak, a w 1/16 finału z turniejem pożegnał się Kamil Berkowicz.


Trener kadry narodowej Bogdan Lubos nie ukrywał zadowolenia ze startu swoich podopiecznych. 


– Jest tylko mały niedosyt, że nie usłyszymy Mazurka Dąbrowskiego. Ale wszyscy zawodnicy walczyli świetnie, czasami nawet powyżej swoich możliwości. Dotyczy to nie tylko Maćka i Moniki, którzy walczyli rewelacyjnie, ale całej reprezentacji. Jeśli przegrywali swoje pojedynki, to z zawodnikami ścisłej czołówki światowej – powiedział Lubos.


Mistrzostwa stały pod znakiem dominacji zawodników Japonii, którzy zdobyli 17 medali, w tym pięć złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej