RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kiedy węgiel z Ukrainy trafi do Polski? Znamy szczegóły

Do Polski trafi 100 tys. ton ukraińskiego węgla (fot. Shutterstock)
Do Polski trafi 100 tys. ton ukraińskiego węgla (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Za miesiąc pierwsze wagony z ukraińskim węglem przybędą do Polski – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. W rozmowie z BBC zaznaczyła, że Ukraina nie pozwoli Kremlowi „zamrozić” Europy.

Węglokoks rozpoczyna sprzedaż węgla z importu

W ostatnim tygodniu września w należącym do grupy katowickiego Węglokoksu składowisku w Ostrowie Wielkopolskim oferowany będzie – obok węgla z...

zobacz więcej

Zdaniem ukraińskiej wicepremier Moskwa sądzi, że Europa ugnie się w obliczu szantażu energetycznego i osłabnie, a społeczeństwa krajów unijnych będą naciskać na władze, gdy zobaczą wysokie rachunki za ogrzewanie. 


– Nie pozwolimy na to – zapewniła Iryna Wereszczuk i podkreśliła, że w XXI wieku nie może wygrać zło i zadziałać szantaż. 


Przypomniała, że prezydent Wołodymyr Zełenski obiecał prezydentowi Andrzejowi Dudzie 100 tysięcy ton węgla. – Wiemy już, skąd go weźmiemy, jest przygotowany i zakontraktowany, a za miesiąc węgiel przyjedzie tu wagonami do Polski – przekazała.


Ukraińska wicepremier zapowiedziała, że Chmielnicka Elektrownia Jądrowa również przygotowuje się do eksportu energii do Polski. – Zrobimy wszystko, aby nasi polscy przyjaciele i bracia nie zostali bez energii – dodała Iryna Wereszczuk.


Za transport węgla odpowiadać będzie PKP Cargo. Spółka przewiezie ok. 4,5 mln ton tego surowca. 


– Rozładunki dzieją się już teraz. Październik będzie pikiem w dystrybucji, jesteśmy na to przygotowani – powiedział prezes PKP Cargo Dariusz Seliga. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej