RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Eurowizja Junior 2022. Wiemy, kto będzie reprezentować Polskę

Konkurs Piosenki Eurowizji w Armenii (fot. junioreurovision.tv)
Konkurs Piosenki Eurowizji w Armenii (fot. junioreurovision.tv)

Najnowsze

Popularne

Laura Bączkiewicz będzie reprezentować Polskę w 20. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Junior, która odbędzie się 11 grudnia w Armenii. W niedzielę odbył się finałowy odcinek programu „Szansa na Sukces”, w którym widzowie i jury wyłonili zwycięzcę.

Eurowizja Junior 2021. „Polska piosenka jest niewiarygodna”

W tym roku bardzo lubię Polskę. Uważam, że piosenka jest niewiarygodnie wspaniała – przyznał w rozmowie z portalem tvp.info Damien Leroy,...

zobacz więcej

W niedzielę na antenie TVP2 odbył się finałowy odcinek „Szansy na Sukces”, w którym wzięli udział: Ida Wargskog, Natalia Smaś, Laura Bączkiewicz i Aleksander Maląg. Jury i widzowie zdecydowali, że w 20. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci reprezentantem Polski będzie 11-letnia Laura z Konina.

 

Najbliższa Eurowizja Junior odbędzie się 11 grudnia w Erywaniu, stolicy Armenii, po tym jak reprezentantka tego kraju zwyciężyła 19. edycję konkursu w Paryżu w 2021 roku. Maléna z piosenką „Qami, qami” zdobyła wtedy łącznie 224 punkty od jury i widzów. Pośród reprezentantów 19 krajów wystąpiła także Polska z piosenką „Somebody”, którą zaśpiewała Sara James. Nasza reprezentantka zajęła drugie miejsce, uzyskując łącznie 218 punktów.

 

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior


Konkurs Eurowizji Junior rozpoczął się w 2003 roku w Kopenhadze w Danii. Bazował wtedy na skandynawskim festiwalu piosenki dla dzieci, Melodi Grand Prix Nordic. Zainspirowana tym wydarzeniem Europejska Unia Nadawców (EBU) podchwyciła pomysł na konkurs piosenki z udziałem dzieci i zdecydowała się otworzyć konkurs dla wszystkich członków tej organizacji. EBU powstała w 1950 roku; skupia publiczne stacje radiowe i telewizyjne w 56 krajach Europy i poza nią, by wymieniać się realizowanymi programami i produkcjami audycji dla widzów.

Czytaj także: Gospodarze Eurowizji Junior 2021 zachwyceni piosenką Sary James


W pierwszym konkursie uczestniczyło 16 krajów. Zwyciężył reprezentant Chorwacji Dino Jelušić z piosenką „Ti si moja prva ljubav” („ty jesteś moją pierwszą miłością”). Druga edycja została zorganizowana w mieście Lillehammer, przez norweskiego nadawcę NRK.

 


Polska bierze udział w Eurowizji Junior od samego początku. Już w pierwszym konkursie w 2003 roku w stolicy Danii nasz kraj z piosenką pt. „Coś mnie nosi” reprezentowała Kasia Żurawik. Po czym w 2004 w Lillehammer zespół KWADro zaśpiewał utwór „Łap życie”. Po długiej przerwie – w 2016 roku – Olivia Wieczorek z piosenką „Nie zapomnij” zajęła 11 miejsce. Kolejne dwa występy zapewniły Polsce zwycięstwo – Roksana Węgiel w 2018 roku z piosenką „Anyone I want to be” oraz Viki Gabor w 2019 roku z utworem „Superhero”. Po czym w 2020 roku Ala Tracz wystąpiła podczas 18. edycji z piosenką „I’ll be standing”. Polska była gospodarzem konkursu dwukrotnie – w Gliwicach w 2019 roku i w Warszawie w 2020 roku.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej