RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kaczyński w Nysie: Opanowaliśmy wielki rabunek VAT-owski

Najnowsze

Popularne

Przez siedem lat zebraliśmy do budżetu o prawie 1 bilion zł więcej niż w poprzednim okresie; opanowaliśmy wielki rabunek VAT-owski – powiedział w Nysie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem pozwoliło to na reformę polityki społecznej i realizację obietnic.

Jest nowy sondaż do Sejmu. Jakie poparcie ma PiS?

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – tak wynika z nowego sondażu Estymatora....

zobacz więcej

Prezes PiS na spotkaniu z mieszkańcami Nysy zadał pytanie: „czemu służy aparat państwowy?” i wskazywał, że państwo służy obywatelom – szczególnie w sferze zapewniania im bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego. 

  

Państwo – jak mówił – musi także bronić bezpieczeństwa wobec samego siebie. – Państwo, które łamie prawo, łamie praworządność, które nastaje na prawa obywatelskie jest też niebezpieczeństwem dla obywateli. Muszą być mechanizmy przed tym broniące – podkreślił Kaczyński. 

  

Jak stwierdził, to jest moment w historii Polski i świata, w którym funkcje, szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa zewnętrznego, trzeba mocno podkreślić. 

  

– Mamy przecież wojnę, która toczy się na Ukrainie, ale która już dzisiaj ma w gruncie rzeczy znacznie szerszy wymiar. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że ma wymiar światowy. Nie dlatego, że walki toczą się na całym świecie jak w czasie II wojny światowej, tylko dlatego, że np. skutki ekonomiczne sięgają bardzo daleko – powiedział prezes PiS. 

Prezes PiS o sędziach pokoju. Kiedy nowa ustawa?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że Paweł Kukiz uznał prezydencki projekt dotyczący sędziów pokoju za „dopuszczalny”....

zobacz więcej

To bezpieczeństwo – jak dodał – staje się bardzo istotne, bo nie jest zagrożeniem potencjalnym, ale bezpośrednim. 

  

– Tutaj należy postawić następne pytanie, jak polskie władze odpowiadają na tę sytuację, albo mówiąc najprościej: czy dają radę. (...) Sadzę, że odpowiedź jest uzasadniona, trudno ją zakwestionować, jeżeli trzymamy się faktów, że tak. Rzeczywiście stworzyliśmy państwo, które w momencie kryzysu było w stanie odpowiedzieć na wyzwania humanitarne i tu jest oczywiście ogromna zasługa społeczeństwa, trzeba się za to bardzo nisko kłaniać. Ale państwo było także w stanie i jest w stanie odpowiadać na wyzwania polityczne, ale także i militarne – podkreślił prezes PiS. 

  

Zwrócił uwagę, że Polska udzieliła znacznej pomocy Ukrainie i ta pomoc jest dalej udzielana. – Robimy to w interesie Ukrainy oczywiście, ale robimy to przede wszystkim we własnym interesie – zaznaczył Kaczyński. 


Kaczyński: Z Niemiec takie mocarstwo moralne, jak ze mnie koszykarz NBA [WIDEO]

Jeżeli w kwestii reparacji będziemy twardzi i konsekwentni, to Niemcy w pewnym momencie zrozumieją, że nie mają wyjścia – wtedy się zaczną rozmowy...

zobacz więcej

Kaczyński powiedział, że obietnice składane Polakom przez PiS siedem lat temu zostały spełnione. – Te wszystkie zadania, które sobie wtedy postawiliśmy, które dla niektórych były niewykonalne, z ogromnej ich większości wywiązaliśmy się – mówił. 

  

Prezes PiS wymienił w tym kontekście zmiany w polityce społecznej. – Powiedzieliśmy, że naprawimy politykę społeczną, że ta ogromna przepaść społeczna, która dzieliła Polaków zostanie zmniejszona. (...) Została bardzo zmniejszona – powiedział. 

  

– Mówiliśmy, że uruchomimy politykę gospodarczą, która będzie służyła wielkim przedsięwzięciom gospodarczym jakich przedtem nie było. Uczyniliśmy to. Mówiliśmy, że będziemy umacniać nasze siły zbrojne. Umacniamy te siły zbrojne, teraz w nowej sytuacji z wielkim natężeniem. Mówiliśmy, że będziemy rozbudowywali także sferę bezpieczeństwa wewnętrznego. Także to uczyniliśmy – wyliczał Kaczyński.

Przyznał przy tym, że Zjednoczonej Prawicy nie udało się zreformować sądownictwa. – Tu jak wiecie natrafiliśmy na różnorakie wewnętrzne i zewnętrzne trudności. Muszę przyznać z bólem, że to się nam nie udało. Ale znów tę sprawę jeszcze w tej kadencji podejmujemy – dodał. 

  

Jego zdaniem, warunkiem realizacji przedsięwzięć, o których mówił, jest naprawa polskich finansów publicznych. – Tak naprawiliśmy. To gigantyczne nadużycie, ten gigantyczny rabunek naszego kraju, który trwał przez lata, został w wielkiej mierze opanowany. W ciągu tych siedmiu lat zebraliśmy do budżetu o prawie 1 bilion zł więcej niż w poprzednim odpowiednim okresie. I to nie wynika ze wzrost PKB – zaznaczył Kaczyński. 

  

Jak dodał, naprawa finansów publicznych – według niego – nastąpiła, ponieważ opanowano „wielki rabunek VAT-owski". – Dzięki temu mogliśmy przeprowadzić wielką politykę społeczną.(...) Mogliśmy nominalnie podwoić wydatki na służbę zdrowia i na zbrojenia. (..) Niemożliwe okazało się możliwe – wskazał Kaczyński. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej