RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Maraton w dwie godziny? Nieprawdopodobny rekord Kenijczyka

Eliud Kipchoge (fot. Alexander Hassenstein/Getty Images)
Eliud Kipchoge (fot. Alexander Hassenstein/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Eliud Kipchoge o pół minuty poprawił swój własny rekord świata w maratonie. 37-letni Kenijczyk pokonał w niedzielę trasę maratonu w Berlinie w 2 godziny, minutę i 9 sekund. Kipchoge swój poprzedni rekord również ustanowił w Berlinie - w 2018 roku.

Ostatni mecz Rogera Federera. Łzy podczas pożegnania legendy [WIDEO]

Szwajcarski tenisista Roger Federer, zwycięzca 20 turniejów wielkoszlemowych, porażką w deblu w turnieju Laver Cup zakończył karierę. W parze z...

zobacz więcej

37-letni biegacz wykorzystał idealne warunki i zupełnie płaski dystans 42,195 m, aby pobić rekord świata. Właśnie w Berlinie poprawiano go osiem ostatnich razy. Kipchoge wygrał 15 z 17 maratonów, w których startował, w tym na igrzyskach w Rio de Janeiro i w Tokio.


Kenijczyk finiszował samotnie pod Bramą Brandenburską, zostawiając daleko w tyle rywali. Drugi na mecie jego rodak Mark Korir stracił blisko pięć minut, a trzecie miejsce zajął Etiopczyk Tadu Abate. Wśród kobiet triumfowała Etiopka Tigist Assefa z trzecim najlepszym rezultatem w historii - 2:15.37.


W 2019 roku w Wiedniu jako pierwszy na świecie przebiegł maratoński dystans poniżej dwóch godzin, w czasie 1:59.40, ale wynik nie został uznany jako oficjalny rekord, bowiem uzyskano go w specjalnych warunkach: na nowym asfalcie, w oparciu o bardzo precyzyjne prognozy warunków atmosferycznych, a przede wszystkim przy współudziale 41 dyktujących tempo biegaczy. Przed Kipchoge jechał też elektryczny samochód podający aktualne międzyczasy.
 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej