RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szokujące słowa posłanki z partii Hołowni: Nieszczęsny Order Orła Białego

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Antoniego Macierewicza tym nieszczęsnym orderem – powiedziała w programie „Woronicza 17” posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek, komentując odznaczenie nadane przez głowę państwa działaczom Komitetu Obrony Robotników. W kolejnych wypowiedziach parlamentarzystka powieliła też fake newsa „Gazety Wyborczej”.

„GW” uderza fake newsem w prezydenta Dudę i Antoniego Macierewicza

Prezydent odznaczył trzech działaczy zasłużonych dla podziemia antykomunistycznego najstarszym i najwyższym odznaczeniem – Orderem Orła Białego....

zobacz więcej

Trzej działacze Komitetu Obrony Robotników: Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz oraz Piotr Naimski zostali w piątek odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Wyboru uhonorowanych osób dokonał prezydent, zasięgając opinii Kapituły Orderu Orła Białego. Data wręczenia orderów była nieprzypadkowa – w piątek minęła 46. rocznica utworzenia KOR. 

 

O nadaniu orderów dyskutowano w programie „Woronicza 17”. Sekretarz stanu w KPRP Małgorzata Paprocka podkreślała, że w opinii prezydenta Andrzeja Dudy „to były ostatnie osoby, współzałożyciele KOR o niezwykłej karcie niepodległościowej, które do tej pory nie zostały odznaczone przez wolną Rzeczpospolitą”. 

  

I prezydent podjął taką decyzję wskazując, że jest to odznaczenie za niezwykłe zasługi na rzecz niepodległości – mówiła. 

 

Zupełnie inaczej sprawę komentowała posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni Hanna Gill-Piątek. Mówiła, że prezydent Duda odegrał dużą rolę na szczycie ONZ w Nowym Jorku. – Jak widzę pana prezydenta i jak go słucham w takich międzynarodowych sytuacjach to rzeczywiście on reprezentuje zdanie nas wszystkich, jeśli chodzi o Ukrainę – mówiła. 


Czuchnowski promuje gazetę Stonogi i jej fake newsy

„Uwaga. Bunt więźniów w areszcie śledczym Białołęka” – taki fake news opublikowała należąca do Zbigniewa Stonogi „Gazeta Stonoga”. Fałszywą...

zobacz więcej

A potem wraca do kraju i odznacza pana Macierewicza tym nieszczęsnym orderem – powiedziała. 

 

Na jej słowa zareagowała wicerzeczniczka PiS Urszula Rusecka. – Order Orła Białego jest dla pani nieszczęsnym orderem? – dziwiła się. 

 

Posłanka Hołowni powiela fake newsa o orderze


Wtedy przedstawicielka partii Szymona Hołowni powieliła fake newsa „Gazety Wyborczej”. – Jest to najwyższe odznaczenie państwowe, ale ktoś, kto ma czynny mandat posła, nie może według prawa tego odznaczenia dostać – mówiła Gill-Piątek. 

 

Przypomnijmy, w dniu nadania orderów Wojciech Czuchnowski z „GW” pisał, że poseł nie może dostać orderu, zatem prezydent „złamał prawo”, a dokładnie: ustawę o orderach i odznaczeniach. To nieprawda. 

Tak manipulują zdjęciem prezydenta. Za fake newsa odpowiadają Rostowski i Bierzyński

W sieci krąży zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy ściskającego dłoń szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Fotografię opublikował m.in. były...

zobacz więcej

Czuchnowski pominął jeden z punktów ustawy, który dot. orderów przyznawanych przez Prezydenta RP m.in. z własnej inicjatywy. Ten artykuł – wbrew narracji forsowanej przez „Wyborczą” – nie wprowadza żadnych ograniczeń wobec osób, mających otrzymać order. 

   

Uwagę zwracała na to także WP: „Ograniczenie dotyczy bowiem orderów przyznawanych na wniosek uprawnionych organów. A ścieżki prowadzące do otrzymania orderów są dwie – poprzez wniosek lub z inicjatywy głowy państwa. Zgodnie z ustawą więc prezydent z własnej inicjatywy może wręczyć Order Orła Białego aktywnemu politykowi”. 

  

Sekretarz stanu w KPRP Małgorzata Paprocka odpowiedziała Gill-Piątek, że przepisy w tej sprawie są bardzo jasne: „nie może zostać złożony w tej sprawie wniosek, natomiast te ordery zostały nadane z inicjatywy własnej prezydenta po zasięgnięciu opinii kapituły”. 

  

– Nie może zostać złożony wniosek do prezydenta wobec czynnych posłów, senatorów, natomiast prezydent działać z inicjatywy własnej zawsze może – zaznaczała. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej