RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezes PiS o sędziach pokoju. Kiedy nowa ustawa?

Od uchwalenia ustawy Paweł Kukiz uzależnia dalsze głosowanie z Prawem i Sprawiedliwościa w Sejmie (fot. Shutterstock/sebra; PAP/Andrzej Lange)
Od uchwalenia ustawy Paweł Kukiz uzależnia dalsze głosowanie z Prawem i Sprawiedliwościa w Sejmie (fot. Shutterstock/sebra; PAP/Andrzej Lange)

Najnowsze

Popularne

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że Paweł Kukiz uznał prezydencki projekt dotyczący sędziów pokoju za „dopuszczalny”. W Polskim Radiu Wrocław prezes PiS wyraził przekonanie, że ustawa w tej sprawie zostanie przyjęta, choć proces powoływania sędziów musi potrwać.

„Polacy nie rozumieją Rosjan”. Co jeszcze twierdzi Polka „wdzięczna UE, że nie daje nam pieniędzy”? [WIDEO]

Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, to mamy narzędzia takie jak wobec Polski i Węgier – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der...

zobacz więcej

– Od uchwalenia tej ustawy, ten proces też pewnie troszkę potrwa, do momentu, w którym oni zostaną wybrani, bo oni muszą najpierw się zgłosić, zostać odpowiednio ocenieni przez KRS, a następnie mianowani przez prezydenta. Orzecznictwo polskiego Trybunału Konstytucyjnego wyraźnie stwierdziło, że nikt kto nie jest sędzią w sensie konstytucyjnym, nie może sądzić. Stąd asesorowie, którzy kiedyś sądzili, dzisiaj nie sądzą. To samo dotyczy sędziów pokoju. Tutaj można zapytać wobec tego, jaka różnica. Oni nie będą musieli robić aplikacji sędziowskiej ani kończyć tej szkoły podyplomowej – mówił Jarosław Kaczyński.


Na niedawnym spotkaniu w Siedlcach prezes PiS zapowiedział, że parlament w najbliższym czasie ma się zająć zmianami w wymiarze sprawiedliwości, w tym właśnie wprowadzeniem instytucji sędziów pokoju. Od uchwalenia ustawy w tej sprawie Paweł Kukiz uzależnia dalsze głosowanie z Prawem i Sprawiedliwością w Sejmie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej