RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ślepowron pokonał tysiące kilometrów w pięć dni. Leciał na zimę do Afryki

Ślepowron o imieniu Karolina spędzi zimę w Afryce (fot. Shutterstock/imageBROKER.com)
Ślepowron o imieniu Karolina spędzi zimę w Afryce (fot. Shutterstock/imageBROKER.com)

Najnowsze

Popularne

4,5 tys. km w pięć dni pokonał ślepowron o imieniu Karolina, który migrował z Kańczugi do północnej Nigerii, gdzie spędzi zimę. – Ptak monitorowany jest w ramach projektu life.vistura.pl – podała rzecznik Regionalnej Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach Natalia Zapała.

Rolnik odkrył w gaju oliwnym mozaikę z czasów Bizancjum [WIDEO]

Mozaikę z czasów cesarstwa bizantyjskiego odkrył palestyński rolnik podczas pracy w gaju oliwnym w obozie dla uchodźców Muchajjam al-Burajdż w...

zobacz więcej

Rzecznik powiedziała, że ślepowrony z Doliny Górnej Wisły zakończyły już okres lęgowy i odlatują na zimowiska.


– To właśnie na wrzesień przypada okres wędrówki tych ptaków. Dzięki specjalnym nadajnikom GPS/GSM założonym w ramach unijnego projektu life.vistula.pl kilku osobnikom gniazdującym w rejonie Doliny Górnej Wisły, możemy śledzić ścieżki ich lotów. Wszystko rejestrowane jest na specjalnej stronie mapa.lifevistula.pl – wskazała Natalia Zapała. 

 

Zaznaczyła zarazem, że to już czwarta zima z rzędu zarejestrowana przez specjalny nadajnik, którą Karolina spędza w afrykańskiej strefie. 

 

– Ślepowrony migrują głównie nocą, w ciągu dnia odpoczywają. Główna trasa wędrówki monitorowanych osobników biegnie przez Bałkany oraz Półwysep Apeniński. Karolina z Kańczugi w tym roku trasę 4,5 tys. km przebyła w ciągu 5 dni i zatrzymała się w północnej Nigerii – w środowisku pól uprawnych, buszu i niewielkiej rzeki z sąsiadującymi rozlewiskami. Pozostałe osobniki należące do tego gatunku wędrują nieco wolniej, zatrzymując się po drodze w kilku miejscach na kilku lub kilkunastodniowe odpoczynki – powiedziała Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach Mirosława Mierczyk-Sawicka. Naukowcy policzyli mrówki. Na jednego człowieka przypada ich 2,5 miliona

Ile mrówek żyje na Ziemi? Pytanie może wydawać się błahe, ale naukowcy potraktowali je poważnie. Oszacowali liczbę, tłumacząc, że znajomość...

zobacz więcej

Jak dodała, w 2021 r. Karolina nie wróciła z zimowiska do kolonii w Europie. – To rzadko spotykana sytuacja, aby dorosły ptak pozostał przez cały rok na zimowisku w Sahelu – podała. 


Ślepowrony na afrykańskie wakacje wybierają głównie strefę Sahelu, zlokalizowaną na południowych wybrzeżach Sahary. Nie jest to jednak reguła. Ślepowron Juliusz z Jankowic, którego trasy wędrówek są śledzone od maja 2019 r., zimy spędza w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym. 


W jakiej części kraju występują te gatunki?  


Dolina Górnej Wisły rozciąga się w rejonie Kotliny Oświęcimskiej. Znajduje się na jego terenie m.in. Zbiornik Goczałkowicki. Natalia Zapała poinformowała, że dolina jest jedynym miejscem występowania ślepowrona w Polsce. 


– Ślepowron Karolina w Polsce żeruje i wyprowadza lęgi na stawach zlokalizowanych w pobliżu Kańczugi – wsi w powiecie oświęcimskim w Małopolsce – stąd przydomek nadany jej przez ornitologów z Górnośląskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Bytomiu – podała Zapała.

Grób wampirzycy odkrywa swoje mroczne tajemnice [WIDEO]

zobacz więcej

Ślepowrony wrócą do Polski na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. 

 

Projekt life.vistula.pl realizowany jest od 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach we współpracy ze swoim krakowskim odpowiednikiem, Towarzystwem na Rzecz Ziemi oraz Górnośląskim Kołem Ornitologicznym. 

 

– Celem przedsięwzięcia jest ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Wisły. Realizowane jest to głównie poprzez odtworzenie wysp na stawach i zbiornikach wodnych, na których gniazdują ślepowrony. Z uwagi na to, że gatunek tego cennego ptaka zamieszkuje krzewy, na wyspach tych dosadzane są bzy i wierzby – podała rzecznik katowickiej dyrekcji. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Sensacyjne odkrycie. Znaleziono szkielet bez nogi liczący 31 tysięcy lat

Znalezisko na Borneo w Indonezji rzuca nowe światło na początki chirurgii. Dotąd uważano, że pierwsze operacje miały miejsce nie wcześniej niż...

zobacz więcej

W ramach projektu realizowane są także pionierskie na skalę europejską badania, które nadzoruje Górnośląskie Koło Ornitologiczne.


– Z nadajników założonych ptakom ornitolodzy pozyskują dane niezbędne do prowadzenia kompleksowej ochrony ślepowrona i poznawania ich miejsc żerowiskowych w okresie lęgowym w Dolinie Górnej Wisły – wskazała Natalia Zapała. 

 

Wartość projektu to ponad 4,3 mln euro. Pieniądze pochodzą m.in. z UE i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej