RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Gronkiewicz-Waltz: Dezerterzy rosyjscy to odważni ludzie

Hanna Gronkiewicz-Waltz (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Hanna Gronkiewicz-Waltz (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Dezerterzy rosyjscy to odważni ludzie, walczą z Putinem, odmawiając udziału w jego wojnie – oceniła na Twitterze była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO). Temat jasno ocenił ustępujący ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk. „Błędne podejście! Sorry. Młodzi Rosjanie, którzy nie chcą iść na wojnę, muszą wreszcie obalić Putina” – napisał na Twitterze.

Czy Polska przyjmie uciekających przed mobilizacją Rosjan? Jest stanowisko MSWiA

Nie zamierzamy wpuszczać do Polski hurtem żadnej grupy Rosjan, nawet tych, którzy będą mówili, że uciekają przed mobilizacją – powiedział w piątek...

zobacz więcej

Po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji, niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” powiedziała, że „Niemcy są gotowe na przyjęcie dezerterów z armii rosyjskiej zagrożonych poważnymi represjami. „Kto odważnie sprzeciwia się Putinowi i tym samym naraża się na wielkie niebezpieczeństwo, może ubiegać się o azyl polityczny w Niemczech” – stwierdziła Faeser.

 

Głos w tej sprawie zabrał natychmiast ustępujący ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk. „Błędne podejście! Sorry. Młodzi Rosjanie, którzy nie chcą iść na wojnę, muszą wreszcie obalić Putina i jego rasistowski reżim, zamiast uciekać i cieszyć się z dolce vita na Zachodzie. To nie zadziała” – napisał na Twitterze.

Sprawa rosyjskich dezerterów rozgrzała internautów. „Szefowa MSZ Niemiec ogłosiła, że Niemcy są gotowe na przyjęcie dezerterów z rosyjskiej armii. Ciekawe, niedawno ostrzegali, że nie mają funduszy na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. Czyżby jakaś preferowana segregacja?” – napisał jeden z nich na Twitterze.


Komentując tę wypowiedź, Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniła: „Dezerterzy rosyjscy to odważni ludzie, walczą z Putinem odmawiając udziału w jego wojnie”.


W piątek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewnił, że „nie zamierzamy wpuszczać do Polski hurtem żadnej grupy Rosjan, nawet tych, którzy będą mówili, że uciekają przed mobilizacją”. Dodał, że w indywidualnych przypadkach Polska będzie mogła stosować przepisy azylowe.

 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej