RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rolnik odkrył w gaju oliwnym mozaikę z czasów Bizancjum [WIDEO]

Mozaika została odkopana w gaju oliwnym w Strefie Gazy (fot. Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images)
Mozaika została odkopana w gaju oliwnym w Strefie Gazy (fot. Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mozaikę z czasów cesarstwa bizantyjskiego odkrył palestyński rolnik podczas pracy w gaju oliwnym w obozie dla uchodźców Muchajjam al-Burajdż w Strefie Gazy. Znalezisko bada obecnie międzynarodowy zespół ekspertów na wniosek ministerstwa turystyki i zabytków Autonomii Palestyńskiej.

Grób wampirzycy odkrywa swoje mroczne tajemnice [WIDEO]

zobacz więcej

„Odkrycie archeologiczne jest nadal na wczesnym etapie i czekamy na poznanie jego kolejnych sekretów i wartości cywilizacyjnej” – przekazał w oświadczeniu resort, cytowany przez CNN.


Salman al-Nabahin odnalazł mozaikę około pół roku temu. Chcąc zbadać, dlaczego niektóre z drzewek oliwnych nie zakorzeniły się prawidłowo, wraz z synem zaczęli kopać w ziemi. Uderzyli wówczas w coś twardego, co okazało się mozaiką, o czym dwaj mężczyźni dowiedzieli się po przeszukaniu Internetu.Na bogato zdobionej mozaice podłogowej przedstawiono ptaki i inne zwierzęta, a także sceny z życia codziennego Bizantyjczyków.


Tereny współczesnej Strefy Gazy przez wieki stanowiły ważne miejsce handlu i są bogate w zabytki. W ciągu ostatnich kilku lat dokonano na tym obszarze kilku odkryć, jednak z powodu braku funduszy i profesjonalistów na miejscu władze palestyńskiej enklawy zwykle zapraszają międzynarodowe zespoły ekspertów do pomocy przy wykopaliskach i pracach konserwatorskich.

Cesarstwo bizantyjskie istniało między 395 a 1453 r.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej