RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosyjscy oligarchowie skarżą sankcje do TSUE

Były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz (fot. Cem Ozdel/Anadolu Agency via Getty Images)
Były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz (fot. Cem Ozdel/Anadolu Agency via Getty Images)

Co najmniej pięćdziesięciu rosyjskich oligarchów złożyło pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu o unieważnienie wpisania ich na unijną listę sankcji – informuje w sobotę dziennik „NRC”. Według portalu Politico wśród powodów jest były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz.

Rosjanie protestują przeciwko mobilizacji. Zatrzymania w wielu miastach

Co najmniej 628 osób zatrzymała dotąd policja w 27 miastach Rosji w sobotę podczas protestów przeciwko wojnie na Ukrainie i ogłoszonej mobilizacji...

zobacz więcej


Wykreślenie z listy sankcyjnej pozwoliłoby Rosjanom odzyskać dostęp do aktywów przejętych przez kraje europejskie. Jak informuje holenderska gazeta, dotychczas w UE zamrożono ich aktywa o łącznej wartości 13,8 miliarda euro, w tym wille, jachty, prywatne samoloty, konta bankowe i lokaty.


Informacje „NRC” potwierdził rzecznik Trybunału. „Do rozstrzygnięcia pierwszej sprawy minie co najmniej rok” – powiedział, cytowany przez dziennik.


Jak wynika z ustaleń dziennikarzy, o unieważnienie wpisu wystąpili m.in. właściciele upadłego Amsterdam Trade Bank. Politico twierdzi, że ubiega się o to także były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz, założyciel Alfa Banku Michaił Fridman i oligarcha Aliszer Usmanow.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej