RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tu spoczywa Elżbieta II. Pałac Buckingham pokazał zdjęcie

Elżbieta II została pochowana w niewielkiej kaplicy na terenie zamku w Windsorze (fot.TT/@RoyalFamily)
Elżbieta II została pochowana w niewielkiej kaplicy na terenie zamku w Windsorze (fot.TT/@RoyalFamily)

Pałac Buckingham udostępnił w sobotę fotografię z miejsca ostatniego spoczynku królowej Elżbiety II. Na wykonanej z czarnego marmuru płycie nagrobnej w kaplicy królewskiej w Windsorze widnieją imiona królowej, jej rodziców i męża, księcia Filipa. Elżbieta II zmarła 8 września w zamku Balmoral, po 70 latach na tronie.

Pogrzeb królowej Elżbiety II [WIDEO]

W kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze dobiegły końca oficjalne uroczystości pogrzebowe brytyjskiej królowej Elżbiety II. Symbole władzy...

zobacz więcej

Miejscem spoczynku brytyjskiej królowej Elżbiety II jest niewielka kaplica pamięci Jerzego VI, która przylega do prezbiterium w kaplicy św. Jerzego na terenie zamku w Windsorze. Tam pochowani są też rodzice oraz siostra zmarłej monarchini.


Kaplica pamięci Jerzego VI jest najnowszą częścią kaplicy św. Jerzego. Jej budowa została zlecona i sfinansowana przez Elżbietę II po śmierci jej ojca, króla Jerzego VI.


W odróżnieniu od bogato zdobionych nagrobków wcześniejszych monarchów, które znajdują się w krypcie, nagrobek Jerzego VI, a obecnie również Elżbiety II, to jedynie marmurowa płyta z wyrytymi imionami i latami życia.

Trumna z ciałem Elżbiety II została umieszczona w kaplicy pamięci Jerzego VI w poniedziałek wieczorem, po zakończeniu publicznych uroczystości pogrzebowych, podczas ceremonii tylko dla członków rodziny. W tym samym czasie przeniesiona została tam trumna z ciałem zmarłego w zeszłym roku męża Elżbiety II, księcia Filipa, która wcześniej pozostawała w królewskiej krypcie.

Elżbieta II zmarła 8 września w zamku Balmoral, po 70 latach na tronie. Królem został jej syn Karol.  

 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej