RAPORT

Pogarda

10 lat więzienia za dezercję. Putin podpisał ustawę

Odpowiedzialność karna jest przewidziana także w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Odpowiedzialność karna jest przewidziana także w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę z poprawkami do kodeksu karnego, która przewiduje kary do 10 lat więzienia za dezercję oraz poddanie się - informuje w sobotę niezależny portal Meduza.

Mobilizacja w Rosji. Meduza: Powołanych zostanie 1,2 mln ludzi

W ramach „częściowej mobilizacji” w Rosji do wojska powołanych zostanie 1,2 mln ludzi, głównie spoza dużych miast – informuje niezależny rosyjski...

zobacz więcejZmiany zaostrzają kary za przestępstwa wobec służby wojskowej w okresie mobilizacji i w warunkach konfliktu zbrojnego, a także wprowadzają kary za dobrowolne poddanie się i szaber – pisze Meduza.


Zgodnie z poprawkami, przyjętymi pospiesznie przez Dumę Państwową (niższą izbę rosyjskiego parlamentu) w przeddzień ogłoszenia w Rosji „częściowej mobilizacji”, za dobrowolne poddanie się grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, a za szaber do 15.W ustawie przewidziano zaostrzenie kary do 10 lat za samowolne oddalenie się z jednostki „w czasie mobilizacji lub stanu wojennego”. Odpowiedzialność karna jest także przewidziana w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie władz wojskowych oraz w przypadku dezercji.

Wprowadzona zostaje również kara za niewypełnienie rozkazu dowódcy wydanego w czasie stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego lub prowadzenia działań zbrojnych, a także za odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych (od dwóch do trzech lat więzienia). 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej