RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier komentuje „skandaliczne” słowa Ursuli von der Leyen. „Mam apel” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki nazwał skandalicznymi słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w których zasugerowała, że Włochy poniosą polityczne konsekwencje, jeśli władzę obejmie tam prawicowa koalicja. Szef rządu mówił o tym podczas wizyty w zakładach PZL „Świdnik”, które produkują między innymi śmigłowce dla Wojska Polskiego.

Oburzenie we Włoszech po słowach Von der Leyen. Chcą dymisji szefowej KE

Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, to mamy narzędzia takie jak wobec Polski i Węgier – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der...

zobacz więcej

W Świdniku premier Mateusz Morawiecki został zapytany o niedawną wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w związku z wyborami we Włoszech, że KE ma „narzędzia”, jak w przypadku Węgier i Polski, jeśli we Włoszech „sprawy pójdą w trudnym kierunku”.


„Rząd, który nie będzie na rękę Brukseli”


 – Wypowiedź pani von der Leyen była skandaliczna. Ona powiedziała, że Bruksela ma narzędzia, by zdyscyplinować Włochy, jeśli powołają taki rząd, który nie będzie na rękę Brukseli – powiedział premier.


– Mam apel nie tylko do naszych drogich rodaków, a także do obywateli państw Unii Europejskiej. Drodzy państwo, czy takiej Europy chcemy? Czy to jest demokracja, czy to jest praworządność? Że eurokraci w Brukseli dyktują, jaki ma być rząd? Kto ma wybierać rządy? Narody europejskie czy Bruksela z Berlinem mają się naradzać i dyktować, jaki ma być rząd. To nie jest praworządność, to jest dyktat i brak praworządności – mówił.


Zapowiedział, że w najbliższych kilku tygodniach złożony zostanie wniosek do Komisji Europejskiej, który ma na celu sprawdzenie, „czy rzeczywiście pacta sunt servanda, czy umowy będą dotrzymywane po stronie Komisji Europejskiej”. 


Morawiecki: Nie dla biurokratów z Brukseli


– Ja się cieszę z tego wstrząsu, który idzie przez Unię Europejską, z tego prawdopodobnie nowego rządu we Włoszech, rządu, który będzie patrzył na interesy państw narodowych, z tego nowego rządu Szwecji, z tego, że Europa staje się Europą rzeczywistych wartości – mówił Morawiecki.

Dodał, że „prawdziwe wartości to demokracja, suwerenność, rządy narodów, a nie biurokratów z Brukseli, którzy będą dyktować, szantażować, straszyć, wywierać presję na innych”. – Jeśli nasi konkurenci polityczni nie odezwą się w tej sprawie, będzie to najlepsze świadectwo, jakiej Europy oni chcą – podkreślał.


Co powiedziała Ursula von der Leyen?


Przypomnijmy – podczas debaty na amerykańskim uniwersytecie Princeton w czwartek Ursula von der Leyen pytana o to, czy istnieją obawy związane z niedzielnymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech, odparła: „Zobaczymy, jaki będzie wynik” (według sondaży wygra blok centroprawicy, czyli ugrupowania Bracia Włosi, Liga i Forza Italia). Von der Leyen dodała jednak: „Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, wspominałam o Węgrzech i Polsce, to mamy narzędzia”.


Zobacz także, co mówiła o Polsce:

teraz odtwarzane
Szefową KE zapytano, co zrobić, by pozbyć się polskiego rządu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej