RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Berlusconi znów szokuje. „Putin chciał zastąpić rząd Zełenskiego porządnymi ludźmi”

Silvio Berlusconi i Donald Tusk, 2011 rok (fot. PAP/ Wiktor Dabkowski)
Silvio Berlusconi i Donald Tusk, 2011 rok (fot. PAP/ Wiktor Dabkowski)

Najnowsze

Popularne

Silvio Berlusconi, były premier Włoch i lider partii Forza Italia należącej do Europejskiej Partii Ludowej, w wywiadzie dla włoskiej telewizji powiela rosyjską propagandę mówiąc o „operacji specjalnej”. Stwierdził też, że „Putin został popchnięty” do ataku i „chciał zastąpić rząd Wołodymyra Zełenskiego rządem porządnych ludzi”, czym wywołał falę oburzenia. Mimo prorosyjskich sympatii Berlusconiego konsekwentnie zachwala Donald Tusk, który kilka miesięcy temu wystąpił nawet na konwencji jego partii.

Berlusconi: korupcja, prostytutki i przyjaźń z Putinem

Były premier Włoch Silvio Berlusconi mimo dziesiątków skandali i podeszłego wieku z impetem stara się wrócić do uczestnictwa w życiu politycznym....

zobacz więcej

Nie od dziś wiadomo o prorosyjskich sympatiach byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Od wybuchu wojny na Ukrainie 85-letni polityk stara się otwarcie nie poruszać tego tematu, jednak od czasu do czasu coś mu się „wymsknie”. 


Prorosyjski głos na szczycie włoskiej polityki


W czasie konwencji swojej partii w maju tego roku, a więc kilka miesięcy po napaści Rosji na Ukrainę, Berlusconi oświadczył, że Europa powinna skłonić Ukrainę do akceptacji żądań Władimira Putina, krytykował też wysyłanie do Kijowa broni.


Na tej samej konwencji głos zabierał... Donald Tusk, chwaląc politykę Berlusconiego i stawiając go za wzór dla Europejczyków. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

teraz odtwarzane
Donald Tusk na konwencji Berlusconiego

Teraz były włoski premier – którego Forza Italia należy do koalicji mającej duże sondażowe szanse na wygraną w niedzielnych wyborach – znów odniósł się do wojny Rosji z Ukrainą. Jak stwierdził, „Putin został popchnięty przez Rosjan, przez swoją partię i ministrów, by wymyślić tę operację specjalną” – powiedział, używając propagandowego rosyjskiego określenia dla wojny na Ukrainie.


Oburzające słowa Berlusconiego


Dalsza część wywiadu Berlusconiego dla telewizji publicznej RAI jest równie „interesująca”: „Plan Rosji zakładał pierwotnie zdobycie Kijowa w tydzień i zastąpienie demokratycznie wybranego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego rządem porządnych ludzi, a następnie opuszczenie Ukrainy w kolejnym tygodniu” – powiedział, cytowany przez Agencję Reutera.

W obliczu powszechnego potępienia z powodu tych wypowiedzi Berlusconi wydał w piątek oświadczenie, w którym stwierdził, że jego poglądy zostały „nadmiernie uproszczone”. Zapewnił, że agresja na Ukrainę jest „nieuzasadniona i nie do przyjęcia”.


Jednak słowa byłego włoskiego premiera mogą być alarmujące dla zachodnich sojuszników. Tym bardziej, że Putin jest wieloletnim przyjacielem Berlkusconiego, który sam rosyjskiego despotę lata temu opisał jako „młodszego brata”.


Zobacz także: Rachoń ujawnia nieznany list Tuska do Putina z 2008 r. „Szokujące i odrażające” [WIDEO]


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej