RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zastępca Szojgu zwolniony. Jego miejsce zajął „ulubieniec Putina”

Gen. Dmitrij Bułgakow (fot. Sergei Bobylev / TASS / Forum)
Gen. Dmitrij Bułgakow (fot. Sergei Bobylev / TASS / Forum)

Wiceminister obrony Rosji gen. Dmitrij Bułgakow, który odpowiadał za logistykę w wojsku, został zwolniony ze stanowiska. Jego miejsce zajął „ulubieniec Putina” gen. Michaił Mizincew. To on dowodził oblężeniem Mariupola.

Czeczenia. Porwania mężczyzn składających wnioski o paszport

W Czeczenii porywani są mężczyźni, którzy po ogłoszeniu mobilizacji na wojnę z Ukrainą złożyli wniosek o paszport zagraniczny – podało Radio...

zobacz więcej

O zmianach personalnych w kierownictwie rosyjskiego ministerstwa obrony poinformowano na Telegramie. „Generał Dmitrij Bułgakow został zwolniony ze stanowiska wiceministra obrony Rosji z powodu przeniesienia na inne stanowisko” – podano w oświadczeniu. 

 

Bułgakow pełnił funkcję wiceszefa resortu obrony od 2 grudnia 2008 roku. Ministerstwo nie podało, jakie stanowisko ma teraz objąć zdymisjonowany wojskowy. 

 

Nowym wiceministrem został generał Michaił Mizincew, który będzie odpowiedzialny za „wsparcie materiałowo-techniczne Sił Zbrojnych Rosji”. Wcześniej pełnił funkcję szefa Narodowego Centrum Zarządzania Obroną Rosji. 

 

Ukraińskie władze informowały, że to właśnie Mizincew kierował oblężeniem Mariupola. Media określają go mianem „rzeźnika Mariupola” i „ulubieńcem Putina”. 
Wydał rozkaz torturowania Ukraińców w Chersoniu. SBU ujawnia dane dowódcy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że ustaliła nazwisko rosyjskiego dowódcy, który wydał rozkaz zatrzymywania i torturowania Ukraińców w...

zobacz więcej

„To on wydał rozkaz zbombardowania szpitala porodowego i dziecięcego, Teatru Dramatycznego, domów mieszkańców cywilnych. To on niszczy Mariupol tak, jak niszczył wcześniej miasta syryjskie” – informował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko. 

 

59-letni wojskowy pochodzi z obwodu wołogodzkiego w Rosji. Uczył się m.in. na uczelni wojskowej w Kijowie w latach 80. XX w. Później służył w grupie wojsk sowieckich w Niemczech. 

 

Po rozpadzie ZSRR służył w Zakaukaskim Okręgu Wojskowym, po czym przeszedł do sztabu generalnego. Według informacji na stronie internetowej rosyjskiego ministerstwa obrony w czasie rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii Mizincew kierował międzyresortowym sztabem koordynacyjnym, odpowiadającym za powrót uchodźców do Syrii. 

  

31 marca Mizincev został umieszczony na liście sankcyjnej Wielkiej Brytanii. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej