RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef RE poparł wpuszczanie Rosjan unikających mobilizacji

 Charles Michel (fot. Spencer Platt/Getty Images)
Charles Michel (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Europa powinna wpuścić obywateli Rosji, którzy chcą uciec ze swego kraju – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w wywiadzie dla portalu Politico.

Mobilizacja w Rosji. Meduza: Powołanych zostanie 1,2 mln ludzi

W ramach „częściowej mobilizacji” w Rosji do wojska powołanych zostanie 1,2 mln ludzi, głównie spoza dużych miast – informuje niezależny rosyjski...

zobacz więcej

W rozmowie przeprowadzonej w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Michel powiedział, że UE powinna wykazać „otwartość na tych, którzy nie chcą być instrumentalizowani przez Kreml”. Zaznaczył, że ogłoszenie w środę przez prezydenta Władimira Putina częściowej mobilizacji w Rosji zmieniło dynamikę wojny na Ukrainie. 

 

Michel powiedział, że jest otwarty na konsultacje z kolegami z UE na temat tego, jak można rozwiązać kwestię uciekających przed mobilizacją Rosjan. 

 

„W zasadzie uważam, że (...) Unia Europejska (powinna) gościć tych, którzy są w niebezpieczeństwie z powodu swoich poglądów politycznych. Jeśli w Rosji ludzie są w niebezpieczeństwie z powodu swoich poglądów politycznych, ponieważ nie podążają za tą szaloną decyzją Kremla o rozpoczęciu wojny na Ukrainie, musimy wziąć to pod uwagę” – wskazał. 

 

„Zgadzam się z pomysłem, że powinniśmy bardzo szybko współpracować i koordynować, ponieważ jest to nowy fakt, ta częściowa mobilizacja” – dodał szef Rady Europejskiej. 

 

W tym miesiącu UE zgodziła się zawiesić umowę o ułatwieniach wizowych z Rosją po tym, jak kilka krajów unijnych zaprotestowało przeciwko obecności w UE turystów z Rosji, gdy reżim Putina toczy wojnę na Ukrainie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej