RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dziecko odczuwa smak pokarmów już w łonie matki

Dziecko w łonie matki odczuwa smak spożywanych przez nią pokarmów (fot. Shutterstock/Mopic)
Dziecko w łonie matki odczuwa smak spożywanych przez nią pokarmów (fot. Shutterstock/Mopic)

Najnowsze

Popularne

Dziecko w łonie matki odczuwa smak spożywanych przez nią pokarmów i reaguje wyrazem twarzy zależnie od tego, czy ten smak mu odpowiada, czy też nie – dowodzą badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii.

Przełom w diagnostyce medycznej? Ważny wynalazek polskich naukowców

Bioczujnik z matrycą grafenową opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego może zrewolucjonizować diagnostykę medyczną. Matryca...

zobacz więcej

Jak wykazało badanie, którego wyniki opisano w tym tygodniu w czasopiśmie „Psychological Science”, na obrazach uzyskanych poprzez USG nienarodzone dzieci reagują na smak marchewki wyrazem twarzy przypominającym uśmiech, zaś na smak jarmużu – przypominającym płacz. 

 

W badaniu przyjrzano się zdrowym płodom 100 kobiet w wieku od 18 do 40 lat, które były między 32. a 36. tygodniem ciąży. Z tego 35 kobiet trafiło do grupy eksperymentalnej, która spożywała kapsułkę ze sproszkowanym organicznym jarmużem, 35 trafiło do grupy, która przyjmowała kapsułkę z marchewką, a 30 trafiło do grupy kontrolnej, która nie była wystawiona na żaden ze smaków. 

 

Marchewkę wybrano, gdyż zwykle jej smak jest uznawany jako słodki, a jarmuż – bo jest bardziej gorzki niż inne zielone warzywa. Uczestniczki poproszono, by nie spożywały żadnych pokarmów ani napojów smakowych na godzinę przed USG, ani nie jadły ani nie piły niczego, co zawierałoby marchewkę lub jarmuż w danym dniu. 


Naukowcy policzyli mrówki. Na jednego człowieka przypada ich 2,5 miliona

Ile mrówek żyje na Ziemi? Pytanie może wydawać się błahe, ale naukowcy potraktowali je poważnie. Oszacowali liczbę, tłumacząc, że znajomość...

zobacz więcej

Po 20 minutach po przyjęciu tabletek, kobiety przeszły badania ultrasonograficzne 4D, które zostały porównane z obrazami 2D płodów. W grupie, która przyjęła marchewkę, ściąganie kącików warg przez dzieci, sugerujące uśmiech lub śmiech, było znacznie częstsze w porównaniu z grupą spożywającą jarmuż i grupą kontrolną. Natomiast ruchy takie jak podnoszenie górnej wargi, opuszczanie dolnej wargi, zaciskanie ust i kombinacja tych ruchów sugerujących płaczliwą twarz były znacznie częstsze w grupie przyjmującej jarmuż niż w pozostałych grupach. 

 

„Nasze badania są pierwszymi pokazującymi bezpośrednie dowody na reakcje płodu na smaki w łonie matki. Wyniki pokazują, że płody w ostatnich trzech miesiącach ciąży są wystarczająco dojrzałe, aby odróżnić różne smaki przekazane z matczynej diety” – powiedziała główna autorka badań Beyza Ustun. 

 

Zwracając uwagę na to, że jest wiele zdrowych warzyw o gorzkim smaku, który zazwyczaj nie jest atrakcyjny dla dzieci, powiedziała, iż badanie wskazuje na możliwość zmiany ich nastawienia do takich pokarmów jeszcze zanim się urodzą poprzez manipulowanie dietą matki w czasie ciąży. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej