RAPORT

Pogarda

Wydał rozkaz torturowania Ukraińców w Chersoniu. SBU ujawnia dane dowódcy

 Aleksandr Naumienko (fot. SBU)
Aleksandr Naumienko (fot. SBU)

Najnowsze

Popularne

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że ustaliła nazwisko rosyjskiego dowódcy, który wydał rozkaz zatrzymywania i torturowania Ukraińców w okupowanym Chersoniu. Jest nim – według SBU – Aleksandr Naumienko z Rosgwardii (gwardii narodowej).

Mobilizacja w Rosji. Meduza: Powołanych zostanie 1,2 mln ludzi

W ramach „częściowej mobilizacji” w Rosji do wojska powołanych zostanie 1,2 mln ludzi, głównie spoza dużych miast – informuje niezależny rosyjski...

zobacz więcej

W komunikacie na swej stronie internetowej SBU podała, że Naumienko jest zastępcą dowódcy zarządu Rosgwardii w obwodzie rostowskim na południu Rosji, ma stopień pułkownika policji i znany jest pod pseudonimem „Alfa”. 

  

„Naumienko, według ustaleń śledztwa SBU, od marca dowodzi wojskowymi z Rosgwardii (...) w okupowanym Chersoniu. Na jego rozkaz odbywają się nielegalne zatrzymania i tortury miejscowych mieszkańców, wtargnięcia do ich mieszkań i przejmowanie majątku” – oświadczyła SBU. 

  

Według ukraińskich służb Naumienko osobiście rozpędzał protesty w Chersoniu i wydawał rozkaz użycia gazu łzawiącego i granatów hukowych przeciwko protestującym. 

  

„Prócz tego, na jego polecenie wojskowi rosyjscy uprowadzili dwóch Ukraińców i katowali ich przez kilka tygodni. Próbowali wydobyć od nich dane o żołnierzach armii ukraińskiej i skłaniali do współpracy z okupantem” – oświadczyła SBU.  

  

Jak poinformowała, postępowanie przeciwko Naumience toczy się na podstawie artykułu kodeksu karnego dotyczącego łamania praw i zwyczajów wojny. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej