RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Putin odrzucił prośby swoich generałów. „Nie chce się skompromitować”

Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)
Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Władimir Putin podjął w ostatnich tygodniach kilka strategicznych decyzji dotyczących dalszej inwazji na Ukrainę. Jedną z nich było odrzucenie próśb rosyjskich generałów o wycofanie się z Chersonia. Wojskowi chcieli oszczędzić ludzi i sprzęt – poinformował „New York Times”.

Większość rosyjskich pilotów cywilnych trafi do armii

Rosyjska armia masowo mobilizuje pracowników lotnictwa cywilnego. Według rosyjskiej prasy, na którą powołuje się niezależny portal Meduza,...

zobacz więcej

Amerykański dziennik pisząc o nowych ustaleniach ws. taktyki Kremla powołuje się na anonimowe źródła w rządzie USA. 

 

Według gazety Władimir Putin odrzucił w ostatnim czasie prośby rosyjskich dowódców o wycofanie wojsk okupacyjnych z Chersonia. Przypomnijmy, miasto położone na południu Ukrainy zostało zajęte przez siły rosyjskie na początku inwazji. 

  

Rosyjscy generałowie są zdania, że zorganizowane wycofanie się z tego miasta pozwoliłoby na uratowanie sprzętu wojskowego i życia żołnierzy wobec zakrojonej na szeroką skalę ofensywy ukraińskich sił zbrojnych, mającej na celu wyzwolenie miasta. 

 

„NYT” podkreśla, że Chersoń i znajdujące się w mieście rosyjskie jednostki zostały odcięte od głównych sił armii rosyjskiej rzeką Dniepr. Most znajdujący się na rzece został uszkodzony wskutek ciągłych uderzeń ukraińskiej armii i nie nadaje się do przerzutu sprzętu. 

„Putin nie pozwolił jednak na odwrót z Chersonia, gdyż wyglądałoby to na upokarzającą dla niego porażkę. Decyzja o niewycofaniu się uderzyła w morale stacjonujących w mieście wojsk rosyjskich” – podała gazeta. 

 

Amerykański wywiad twierdzi, że Władimir Putin powiadomił swoich dowódców, że to on będzie odpowiadał za podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących dalszego przebiegu inwazji. Służby wywiadowcze twierdzą, że taka decyzja wywołała głębokie niezadowolenie wśród generalicji, która jeszcze przed 24 lutego miała być sceptyczna co do planów zakładających wojnę błyskawiczną i szybki zdobycie Kijowa. Uważali, że potrzeba do tego znacznie więcej żołnierzy i sprzętu. 

 

Według „NYT” dekret rozpoczynający tzw. częściową mobilizację poborowych do wojska, ogłoszony przez Władimira Putina 21 września, został wydany na polecenie dowództwa rosyjskiej armii. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej