RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zagrożenie lawinowe w Tatrach. 47 cm śniegu na Kasprowym Wierchu

Bardzo trudne, typowo zimowe warunki turystyczne zapowiadane są na weekend w Tatrach (fot. PAP/G.Momot)
Bardzo trudne, typowo zimowe warunki turystyczne zapowiadane są na weekend w Tatrach (fot. PAP/G.Momot)

Najnowsze

Popularne

Bardzo trudne, typowo zimowe warunki turystyczne zapowiadane są na weekend w Tatrach. Powyżej 1400 m n.p.m. leży śnieg, którego na Kasprowym Wierchu spadło już 47 cm. W partiach szczytowych obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W przyszłym tygodniu spodziewany jest halny.

Co z babim latem? Ekspert IMGW rozwiewa złudzenia [PROGNOZA POGODY]

Choć jesień rozpoczynają chłodniejsze niż zwykle dni, to średnie temperatury października i listopada nie będą odbiegały od wieloletniej normy....

zobacz więcej

– Na szczytach mamy już sporą pokrywę śnieżną. Śnieg padał przy silnym wietrze, więc w wielu miejscach utworzyły się zaspy osiągające nawet jeden metr. Szlaki w wielu miejscach pokryte są śniegiem, pod którym są oblodzenia. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr wymagany jest odpowiedni sprzęt zimowy jak raki, czekan i kask – poinformował przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając. 

 

W najbliższych dniach w Tatrach spodziewane jest ocieplenie, nawet wysoko w górach przez całą dobę może być dodatnia temperatura. Jest to jednak czynnik zwiększający zagrożenie lawinowe. 

 

W przyszłym tygodniu w Tatrach można spodziewać się wiatru halnego, więc pokrywa śnieżna powinna znacząco się zmniejszyć, ale warunki dalej będą trudne.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej