RAPORT

Tusk kontra Tusk

„GW” uderza fake newsem w prezydenta Dudę i Antoniego Macierewicza

Prezydent uhonorował Antoniego Macierewicza (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Prezydent uhonorował Antoniego Macierewicza (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent odznaczył trzech działaczy zasłużonych dla podziemia antykomunistycznego najstarszym i najwyższym odznaczeniem – Orderem Orła Białego. Wśród nich znalazł się m.in. Antoni Macierewicz. „Gazeta Wyborcza” twierdzi, że order dla byłego szefa MON jest nielegalny. To fake news. Sprawdziliśmy, co na ten temat zapisano w ustawie.

Czuchnowski promuje gazetę Stonogi i jej fake newsy

„Uwaga. Bunt więźniów w areszcie śledczym Białołęka” – taki fake news opublikowała należąca do Zbigniewa Stonogi „Gazeta Stonoga”. Fałszywą...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda uhonorował Antoniego Macierewicza, Piotra Naimskiego oraz Mirosława Chojeckiego. Wszyscy są zasłużeni dla powstania i działalności Komitetu Obrony Robotników. Data wręczenia orderów była nieprzypadkowa – w piątek mija 46. rocznica utworzenia KOR.


„GW” pisze o nielegalnym orderze


– Najwyższe odznaczenie RP tak naprawdę przyjmujemy w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość – podkreślał poseł i były minister obrony narodowej.


W „Gazecie Wyborczej” wydarzenie stało się jednak powodem do zaatakowania głowy państwa i Antoniego Macierewicza. Wojciech Czuchnowski w tekście „Orzeł Biały wbrew ustawie...” przekonuje, że poseł nie może dostać orderu, zatem prezydent „złamał prawo”, a dokładnie: ustawę o orderach i odznaczeniach. 


Powołuje się przy tym na wspomnianą ustawę z 1992 r. Istotnie, w jej art. 3 ust. 1 czytamy: „Z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski lub Krzyża Zasługi posłowi lub senatorowi można wystąpić po wygaśnięciu mandatu osoby proponowanej do odznaczenia”. 


Czuchnowski nie doczytał ustawy?


Tyle tylko, że Czuchnowski pomija, zupełnie o nim nie wspominając, wcześniejszy punkt ustawy – artykuł 2. Ten dotyczy orderów przyznawanych przez Prezydenta RP m.in. z własnej inicjatywy. Ten artykuł – wbrew narracji forsowanej przez „Wyborczą” – nie wprowadza żadnych ograniczeń wobec osób, mających otrzymać order. 


Uwagę zwraca na to także WP: „Ograniczenie dotyczy bowiem orderów przyznawanych na wniosek uprawnionych organów. A ścieżki prowadzące do otrzymania orderów są dwie – poprzez wniosek lub z inicjatywy głowy państwa. Zgodnie z ustawą więc prezydent z własnej inicjatywy może wręczyć Order Orła Białego aktywnemu politykowi”.


Takie sytuacje miały już zresztą miejsce w przeszłości – jak choćby 1 grudnia 1995 r., kiedy Order Orła Białego od Lecha Wałęsy otrzymał Tadeusz Mazowiecki (wówczas poseł II kadencji).


Fake newsa Czuchnowskiego powielił również Bartosz Wieliński. „Dr Andrzej Duda nadając order Orła Białego czynnemu posłowi, jakim jest Antoni Macierewicz, złamał ustawę o orderach i odznaczeniach. Orderu poseł dostać nie może!” – pisał na Twitterze.  

Zobacz także: Tak manipulują zdjęciem prezydenta. Za fake newsa odpowiadają Rostowski i Bierzyński

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej