RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Chatka Puchatka” ponownie otwarta

Zmodernizowane schronisko ponownie otwarte dla turystów (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Zmodernizowane schronisko ponownie otwarte dla turystów (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Po modernizacji „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach jest dostępna dla turystów. W trakcie prac uporządkowano także ścieżki turystyczne. W piątek odbyło się otwarcie obiektu.

Tatry: Turyści opuścili schroniska nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki

Turyści, którzy ze względu na duże zagrożenie lawinowe utknęli w schroniskach nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki, sami opuścili obiekty i...

zobacz więcej

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl wyraził zadowolenie z otwarcia obiektu. – Pamiętamy „Chatkę Puchatka”, która była miejscem kultowym i na zawsze taka zostanie. Odbudowa tego miejsca pozostawia tę niezapomnianą duszę poprzedniego schroniska. Mamy wiele wspomnień z tym miejscem, pamiętamy te osoby, które to miejsce tworzyły – mówił marszałek.

 

Jak zauważył, projekt ten „był z wielu względów trudny” w związku z czym podziękował pracownikom Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a szczególności dyrektorowi Ryszardowi Prędkiemu. – Było wiele trudności fizycznych i administracyjnych, które udało się przezwyciężyć. To zasługa wielu osób, którym dziś dziękujemy – powiedział.

 

Marszałek Ortyl zadeklarował, że zostanie ufundowana tablica, „która upamiętni osoby pracujące na rzecz tego miejsca, przede wszystkim naszego przyjaciela Lutka Pińczuka”.

 

Historia schroniska

 

Schronisko od lat cieszyło się ogromną popularnością, ale borykało z ogromnymi problemami. Zły stan techniczny, brak toalet i zaplecza sanitarnego oraz niewielka powierzchnia udostępniona dla turystów na odpoczynek powodowały, że miejsce to stawało się zaniedbane.


Pożar schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach. „Sytuacja jest opanowana”

Obsługa schroniska na Hali Kondratowej przy pomocy turystów zdołała ugasić pożar, który wybuchł we wtorek na poddaszu tego drewnianego, zabytkowego...

zobacz więcej

Po przebudowie obiekt nadal będzie pełnił funkcję całodobowego schroniska. Koncentracja w nim osób odpoczywających, zagospodarowanie i rekultywacja jego sąsiedztwa oraz uregulowanie kwestii ścieków przyczyni się do ochrony różnorodności biologicznej otoczenia przyrodniczego.

 

Edukacje przyrodniczo-turystyczną zapewnią odpowiednie tablice informacyjne oraz rozpowszechnianie wydawnictw BdPN.

 

Dodatkowo w obiekcie znajdować się będzie miejsce dla straży BdPN, której przedstawiciele będą dbać o przestrzeganie zasad poruszania się po wyznaczonych szlakach. Budynek jest przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

 Czytaj także: Wielka lawina w Tatrach uderzyła w schronisko


„Chatka Puchatka” została wybudowana jako wojskowy posterunek obserwacyjny. W 1956 roku przejęło go PTTK. Od 1967 roku był całorocznym schroniskiem. Pierwszym dzierżawcą schroniska był Ludwik Pińczuk. W 2015 roku budynek przejął BdPN. Modernizacja rozpoczęła się w 2019 roku.

 

Szlaki turystyczne w okolicy Połoniny Wetlińskiej

 

W związku z otwarciem schronu turystycznego BdPN poinformował, że przywrócony został pierwotny przebieg szlaku turystycznego czerwonego przez Smerek-Połoninę Wetlińską do Brzegów Górnych. Pozostaje otwarty szlak łącznikowy zielony przy dolnej granicy lasu, łączący szlak żółty z Przełęczy Wyżnej, szlak czerwony z Brzegów Górnych, szlak czarny z Campingu Górna Wetlinka.

 


Nadal zamknięty będzie odcinek szlaku żółtego z Przełęczy Wyżnej od dolnej granicy lasu do schronu turystycznego BdPN na Połoninie Wetlińskiej. Z parkingu na Przełęczy Wyżnej do „Chatki Puchatka” można dotrzeć wędrując szlakiem żółtym do dolnej granicy lasu, następnie szlakiem zielonym łącznikowym i dalej szlakiem czerwonym.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej