RAPORT

Tusk kontra Tusk

Szczątki trzech prezydentów na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski

Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski (fot. PAP/CAF-ARCHIWUM; Wikipedia)
Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski (fot. PAP/CAF-ARCHIWUM; Wikipedia)

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zostanie ogłoszony plan sprowadzenia do Polski szczątków trzech prezydentów na uchodźstwie – poinformowała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Według nieoficjalnych informacji pogrzeb odbędzie się 12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Prezes PiS: Kaczorowski to prawdziwy patriota służący ojczyźnie do końca swoich dni

„Ryszard Kaczorowski to prawdziwy patriota, który służył ojczyźnie do końca swoich dni” – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do...

zobacz więcej

Podczas poniedziałkowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie ma zostać przedstawiony projekt kampanii edukacyjnej towarzyszącej sprowadzeniu szczątków prezydentów oraz pomysł utworzenia Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie, a także Izby Pamięci w Świątyni Opatrzności Bożej. Według informacji portalu rp.pl, za opracowanie merytoryczne wystawy ma odpowiadać Instytut Pamięci Narodowej.

 

W poniedziałkowej konferencji prasowej wezmą udział przedstawiciele organizatorów uroczystości: Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą Jan Dziedziczak, zastępca prezesa IPN Karol Polejowski, pełnomocnik do Spraw Ochrony Miejsc Pamięci w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Wojciech Labuda i prezes zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski. Patronat nad tym projektem objął prezydent RP Andrzej Duda. Transportem szczątków zajmą się Polskie Siły Powietrzne, a ponowny pogrzeb odbędzie się 12 listopada 2022 r. – podaje portal rp.pl.

 

Czytaj także: Rocznica urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

 

Do Polski mają zostać sprowadzone szczątki Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Wszyscy zostali pochowani w Wielkiej Brytanii na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark. W Londynie pochowany został Kazimierz Sabbat.

 

Prezydenci RP na uchodźstwie

 

W latach 1939-89 na mocy konstytucji kwietniowej w Paryżu oraz Londynie urzędowało sześciu prezydentów RP na uchodźstwie: Władysław Raczkiewicz (prezydent w latach 1939-47), August Zaleski (1947-72), Stanisław Ostrowski (1972-79), Edward Raczyński (1979-86), Kazimierz Sabbat (1986-89) i Ryszard Kaczorowski (1989-90). 

 


Dwóch z nich dożyło odzyskania niepodległości w 1989 r. Zmarły w 1993 r. Edward Raczyński spoczywa w kaplicy rodowej w Rogalinie, a Ryszard Kaczorowski, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, został pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej. W 2021 r. u jego boku spoczęła małżonka Karolina Kaczorowska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej