RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Naimski, Macierewicz i Chojecki. Ordery Orła Białego dla założycieli KOR

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego założycielom i działaczom Komitetu Obrony Robotników. Odznaczeni zostali: Piotr Naimski, Antoni Macierewicz i Mirosław Chojecki. – Jestem dumny, że mogę w 46. rocznicę powstania KOR wręczyć Ordery Orła Białego i mogę przeprosić, że wolna Polska dopiero po ponad 30 latach honoruje tym najwyższym w Polsce odznaczeniem założycieli i działaczy tego ruchu – powiedział w piątek prezydent.

„Źródło rodzącej się Solidarności”. Morawiecki w 45. rocznicę powstania KOR

Komitet Obrony Robotników był dla rodzącej się w 1980 roku Solidarności duchowym źródłem – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu we wpisie...

zobacz więcej

Piotr Naimski otrzymał Order Orła Białego jako działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”.

 

Prezydent Duda wręczył odznaczenie również Antoniemu Macierewiczowi, czyli współzałożycielowi Niezależnej Oficyny Wydawniczej „NOWa”, największego wydawnictwa działającego poza cenzurą. Macierewicz był też członkiem Biura Zagranicznego „Solidarności” oraz jednym z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowanym po wydarzeniach Marca ’68, a także współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. To także twórca podziemnego pisma „Głos”, jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL.

 

Order otrzymał także Mirosław Chojecki, działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych – „Biuletyn informacyjny” i „Komunikat KOR”.

 

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego


– To dla mnie wielki zaszczyt a także i osobista przyjemność, że w 46. rocznicę powstania KOR i tamtego ruchu ku wolnej Polsce, mogę odznaczyć młodzież, która wtedy z odwagą do tego działania stanęła – powiedział prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

 

Czytaj także: Rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników

 

– Łatwo jest być w opozycji w demokratycznym i wolnym kraju, gdzie możesz powiedzieć, co chcesz, i poza tym, że ktoś się z tobą nie zgodzi, to nic ci nie grozi. Ale ciężko jest zebrać się na odwagę mając świadomość tego, że ci, którzy ostro protestowali przede mną, bardzo często zginęli – dodał Andrzej Duda.Macierewicz: KOR był pierwszą jawną, niepodległościową strukturą organizacyjną

Komitet Obrony Robotników to była pierwsza od dziesiątków lat jawna, niepodległościowa struktura organizacyjna – mówił jeden ze współzałożycieli...

zobacz więcej

Jak podkreślił, do tej refleksji skłonił go także obecny kontekst - walka Ukraińców przeciw rosyjskiemu najazdowi.

 

Ryzykowali własnym życiem

Prezydent podkreślił, że ruch opozycyjny, ruch sprzeciwu wobec władz komunistycznych, jakim był KOR, mógł być śmiertelnie niebezpieczny dla jego uczestników.

 

– Nikt wtedy nie wiedział, jakie mogą być skutki działalności opozycyjnej, jakie mogą być skutki sprzeciwu, zwłaszcza, kiedy miało się dwadzieścia kilka lat i było się człowiekiem młodym, przed którym było całe życie; który potencjalnie mógł nie skończyć studiów, mógł mieć złamane życie zawodowe; mógł mieć złamane życie osobiste, mógł spędzić całe lata w więzieniu, co więcej, mógł zginąć mimo tego, że były czasy Gierkowskie, że wydawało się, że była odwilż, taka niby odnowiona Polska, znacznie swobodniejsza; trochę lepiej się żyło; ludzie wzięli oddech – zwrócił uwagę Andrzej Duda

 

Jak zaznaczył, „wszyscy doskonale rozumieli, że żyją w kraju, który znajduje się w gestii mocarstwa, które jest za naszą wschodnią granicą, i że w istocie, to na Kremlu podejmowane są decyzje co do losów tych, którzy ośmielają się sprzeciwiać, że los tych, którzy tutaj pilnują interesów sowieckich, też zależał od decyzji na Kremlu”.

 

Zobacz także: Rocznica Konstytucji 3 maja. Prezydent wręczył Ordery Orła Białego

 

Andrzej Duda podkreślił, że odznaczeni Orderami Orła Białego „walczyli, żeby tego nie było”.

 

Przypomniał, że odznaczenie Orderem Orła Białego „nie istniało w czasach, kiedy Polska była zniewolona w taki czy inny sposób”. – Nie próbowano go nawet przekształcać czy zmieniać; po prostu go nie nadawano, dlatego jest ono dla wolnej Polski tak bardzo ważne – zaznaczył.

 

– Dziękuję za tamten niezwykły czas, za to, co państwo zrobiliście, co przecierpieliście – oświadczył prezydent Duda.

 


Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. 
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej