RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Media: Poborowym zabierają telefony, przychodzą po studentów. Podolak: To czystki etniczne

Mobilizacja w Federacji Rosyjskiej (fot. Mihail Siergiejevicz/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Mobilizacja w Federacji Rosyjskiej (fot. Mihail Siergiejevicz/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nieproporcjonalna masowa przymusowa mobilizacja w narodowych republikach Buriacji i Jakucji to prawdziwe czystki etniczne miejscowej ludności, dokonywane przez Moskwę – ocenił w piątek na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Mobilizacja po rosyjsku. „Zalewają się w trupa” [WIDEO]

Po ogłoszeniu przez reżim Władimira Putina mobilizacji wielu Rosjan wyszło na ulice, by protestować swój sprzeciw. Duża część nowo powołanych już...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

Narody Federacji Rosyjskiej muszą wreszcie przypomnieć sobie o godności narodowej i nie wysyłać swoich synów, by umierali na nie swojej wojnie” – napisał Podolak.


Jest to reakcja na pojawiające się od czwartku doniesienia medialne o masowej skali mobilizacji ogłoszonej przez Putina w środę. W regionach położonych na dalekim wschodzie Rosji – na przykład w republikach Jakucji i Buriacji czy obwodzie sachalińskim – mobilizacja ma charakter masowy i chaotyczny, wezwania przychodzą nawet do osób nieżyjących.

 

W Jakucji na rosyjskim Dalekim Wschodzie mężczyźni, którym masowo rozesłano wezwanie do stawiennictwa, już w czwartek zostali wsadzeni do wojskowych autobusów i wywiezieni w nieznanym kierunku – poinformował w piątek na Telegramie kanał Możem Objasnit, zamieszczając film z pożegnania zmobilizowanych z bliskimi i moment wsiadania do pojazdów.

 

Czytaj także: Co Rosjanie wpisują w wyszukiwarce po ogłoszeniu mobilizacji

 

Jak informował kanał, w Buriacji natomiast, w szkołach odwoływane są zajęcia, organizowane są łapanki, pojawiają się doniesienia, że mężczyźni „wyciągani są z własnych łóżek”. Portal Media Zona informuje natomiast w piątek, że w stolicy republiki – mieście Ułan-Ude – studenci zabierani są wprost z zajęć i wysyłani do koszar.

 


W miasteczku Ocha na Sachalinie 100 zmobilizowanych mężczyzn w wieku od 21 do 52 lat zamknięto w hotelu robotniczym i zabrano im telefony. Mężczyźni przeszli „lekarskie badania kwalifikacyjne”, polegające na zmierzeniu ciśnienia. Nie wiadomo, jaki będzie ich dalszy los. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej