RAPORT

Tusk kontra Tusk

Parlamentarzyści koalicji rządowej odrzucili wniosek dostarczenia czołgów Ukrainie

Posłowie SPD, Zielonych i FDP wspólnie odrzucili w Bundestagu tę propozycję (fot. Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)
Posłowie SPD, Zielonych i FDP wspólnie odrzucili w Bundestagu tę propozycję (fot. Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)

Parlamentarzyści opozycyjnej Unii (CDU i CSU) próbowali przekonać koalicję rządową do dostarczenia czołgów na Ukrainę. Jednak posłowie SPD, Zielonych i FDP wspólnie odrzucili w Bundestagu tę propozycję – informuje w piątek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Ukraińska armia pokazała moment zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca [WIDEO]

Gwardia Narodowa zestrzeliła na terenie obwodu zaporoskiego rosyjski śmigłowiec Ka-52 Aligator, który wykonywał tam „misję bojową”. Nagranie z...

zobacz więcej

CDU i CSU przekonywały w czwartek w Bundestagu koalicję SPD, Zielonych i FDP o konieczności dostarczenia Ukrainie czołgów. Po blisko godzinnej debacie posłowie koalicji wraz z Lewicą odrzucili wniosek w głosowaniu. Po stronie Unii zagłosowało tylko AfD. Podczas posiedzenia głosu nie zabrała minister obrony Christine Lambrecht (SPD) – zauważa RND. 

 

Jak uzasadniał w trakcie debaty wiceszef frakcji Unii Johann Wadephul, wojna Rosji z Ukrainą weszła w nową fazę po tym, jak Władimir Putin częściowo zmobilizował 300 tysięcy rosyjskich rezerwistów. „To jest imperializm rosyjski, który nie może zwyciężyć” – przekonywał Wadephul.


Odniósł się również do rezolucji Bundestagu z 28 kwietnia, która umożliwiła dostawy ciężkiej broni ciężkiej, ale zdaniem opozycji „nie jest prawidłowo wdrażana”. „Taka polityka Niemiec powoduje teraz głęboki podział w Europie” – dodał polityk Unii. 

 

Parlamentarzyści SPD twierdzili, że Niemcy dostarczyły Ukrainie do tej pory „bardzo dużo uzbrojenia”, między innymi czołgi przeciwlotnicze Gepard i haubice samobieżne, jednak ten wkład Niemiec jest – wg nich – „nieustannie bagatelizowany i krytykowany”.

Rosja. Jest postulat, by wcielać do armii także osoby ze skoliozą i płaskostopiem

Rosyjska senator zaproponowała, by do armii wcielać też osoby ze skoliozą i płaskostopiem, bo Rosja potrzebuje „dużych rezerw młodych ludzi” –...

zobacz więcej

Poseł CSU Florian Hahn przypomniał, że czekając na obiecaną przez Niemcy broń, inne kraje Europejskie przekazały swoje zasoby Ukrainie, stając się przez to bezbronne – mimo graniczenia z Rosją. 

 

„Zieloni i liberałowie (FDP) również byli przeciwni wnioskowi Unii. Z zainteresowaniem oczekiwano na ich zachowanie, bowiem to z szeregów tych partii również płynęły wezwania do dostarczenia czołgów” – zauważa RND.


Szef Zielonych Omid Nouripour wyjaśniał, że jeśli chodzi o dostawy broni, „równowaga między systemami musi być właściwa”, a udzielana pomoc „bardziej konkretna”.

 

Nouripur przypomniał również, że to posłowie Unii odrzucili w komisji budżetowej 50 mln euro pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw w Europie Wschodniej, w tym w Ukrainie, uzasadniając to faktem, że „te pieniądze są potrzebne w Niemczech”.

 

Ekspert FDP ds. obrony Marie-Agnes Strack–Zimmermann zauważyła, że to Unia, mając przez 16 lat swojego kanclerza i ministerstwo obrony, „pozostawiła za sobą katastrofę”, „puste składy broni i rozwaloną infrastrukturę”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej